چرا ارز دیجیتال ایاس ارزشمند است؟

خانه انجمن ها ارزهای دیجیتال دیگر چرا ارز دیجیتال ایاس ارزشمند است؟

 • این موضوع خالی است.
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #396
  Mohmmad10
  مدیر
  ایاس (EOS) چیست؟ مروری بر داستان الماس‌های بدتراش

  پیش از آنکه درباره سازوکار اقتصادی شبکه ایاس صحبت کنیم، اجازه دهید ببینیم اصلاً چرا ارز دیجیتال ایاس ارزشمند است؟ پاسخ ساده این است که ایاس هم مانند بیت کوین نوعی ابزار ذخیره و انتقال ارزش در فضای دیجیتال است؛ پس هرچقدر که در انجام این وظیفه موفق‌تر عمل کند، تقاضای مردم برای خرید آن بیشتر می‌شود و طبیعتاً بر ارزش آن افزوده می‌شود. این استدلال ساده درباره بیت کوین کاملاً صحیح است. اما ارزش ایاس تنها به این ویژگی محدود نیست.

  ارز دیجیتال ایاس، علاوه بر اینکه می‌تواند یک ابزار پرداخت با سرعت بالا و کارمزد صفر باشد، می‌تواند نقش یک محرک اقتصادی قوی را برای کارکرد صحیح شبکه ایفا کند. برای درک بهتر این مفهوم، می‌توانیم آن را با ارز اتر در شبکه اتریوم مقایسه کنیم. ارز دیجیتال اتر نقش سوخت شبکه اتریوم را ایفا می‌کند. به این معنی که تمامی هزینه‌های لازم برای استفاده از قابلیت‌های شبکه (مانند ایجاد قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، تعامل با اپلیکیشن‌ها، ایجاد توکن بر بستر بلاک چین اتریوم و ارسال و دریافت توکن‌ها در این شبکه) از طریق اتر پرداخت می‌شود. حالا هرچقدر که شبکه اتریوم و کاربردهای آن گسترده‌تر شود، نیاز به داشتن اتر هم بیشتر خواهد شد و این عامل در بلند‌مدت باعث افزایش قیمت اتر خواهد شد.

  اما ارز دیجیتال ایاس، چیزی فراتر از «سوخت شبکه» است. وقتی شما سوخت را مصرف می‌کنید، دیگر آن را از دست داده‌اید! به‌طور مشابه، وقتی اتر را به‌عنوان کارمزد یک اپلیکیشن اتریومی پرداخت می‌کنید، در واقع آن را خرج کرده‌اید و به ماینرهای شبکه اختصاص داده‌اید. در حالی که شبکه ایاس، مدل سخاوتمندانه‌تری را به شما پیشنهاد می‌دهد!

  سازوکار اقتصادی EOS.IO، مبتنی بر «اشتراک در منابع» است و ابزار مورداستفاده برای این مکانیسم، همان ارز دیجیتال ایاس است. کاربران شبکه ایاس برای استفاده از قابلیت‌های این شبکه، ارز دیجیتال ایاس را سهام‌گذاری می‌کنند و در ازای آن، بخشی از منابع زیرساخت شبکه را از آن خود می‌کنند. اگر شما ۱ درصد از کوین‌های شبکه ایاس را در اختیار داشته باشید، با سهام‌گذاری آن، یک درصد از توان پردازشی و ذخیره‌سازی شبکه را هم در اختیار خواهید داشت. حال اگر شبکه ایاس رشد کند، ارزش سهام شما هم بیشتر خواهد شد و هر زمان که بخواهید می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را از سهام‌گذاری خارج کرده و آن را بفروشید.

  در ادامه، کاربردهای اصلی ارز دیجیتال ایاس و طراحی اقتصادی این شبکه را به‌طور خلاصه توضیح خواهیم داد.


  ۱- ابزار پرداخت


  همان‌طور که گفتیم، ساده‌ترین کاربرد ایاس، استفاده از آن به‌عنوان ابزار پرداخت است. اما برای این منظور، باید چند شرط اساسی برقرار باشد که مهم‌ترین آنها امنیت سیستم و عرضه محدود یا کنترل‌شده است. درباره امنیت شبکه ایاس در ادامه به‌طور کامل توضیح خواهیم داد؛ اما عرضه ایاس، به‌صورت کنترل‌شده درجریان است و اختیار تصمیم‌گیری درباره آن، برعهده نمایندگان منتخب شبکه است.

  در حال حاضر، مجموعاً ۱ میلیارد کوین EOS تولید شده و درگردش است. علاوه بر این، شبکه ایاس دارای نرخ تورم سالانه ۱ درصدی است؛ به این معنی که تعداد کوین‌های تولید‌شده طی هر سال، به اندازه یک درصد از موجودی درگردش سال قبل خواهد بود. این تورم مصنوعی، به‌منظور تأمین هزینه‌های توسعه شبکه و پرداخت پاداش تولیدکنندگان بلاک لحاظ شده است.

  طبق کد نرم‌افزار EOS.IO، تعداد ۱۰۰ میلیون کوین ایاس به‌منظور توسعه اکوسیستم این شبکه در آینده، به شرکت بلاک‌وان اختصاص خواهد یافت. قرار است این ۱۰۰ میلیون کوین به ‌صورت خطی و طی ۱۰ سال پس از ثبت بلاک جنسیس (اولین بلاک شبکه) آزاد شده و در اختیار این شرکت قرار گیرد.

  ایاس (EOS) چیست؟ مروری بر داستان الماس‌های بدتراشنمودار عرضه ایاس (بخش آبی‌ رنگ مربوط به پاداش تولیدکنندگان بلاک، بخش خاکستری رنگ مربوط به کوین‌های پیش‌فروش شده و بخش سبز رنگ مربوط به کوین‌های اختصاص‌یافته به شرکت بلاک‌وان است). منبع: massari.io

  ۲- ایجاد حساب کاربری و دریافت حداقل منابع پردازشی موردنیاز


  تمامی کاربران ایاس برای استفاده از این شبکه، نیازمند ایجاد یک حساب کاربری و فعال‌سازی آن هستند. همان‌طور که در بخش‌های قبل دیدیم، برای فعال‌سازی هر حساب کاربری، باید ابتدا تعدادی کوین EOS را به این حساب انتقال داده و در ازای سهام‌گذاری بخشی از آن، منابع CPU و پهنای باند موردنیاز را دریافت کرد.


  ۳- تعیین نمایندگان شبکه


  بلاک چین ایاس بر اساس مدل اجماع DPoS (اثبات سهام نمایندگی‌شده) کار می‌کند. بر این اساس، وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها و تولید بلاک‌ها برعهده ۲۱ نود (گره) شبکه خواهد بود و انتخاب آنها نیز بر اساس رأی‌های وزن‌دار انجام می‌شود؛ به این معنی که تمامی کاربران با سهام‌گذاری کوین‌های EOS خود می‌توانند به نمایندگان شبکه رأی دهند و رأی هرکس که کوین‌های بیشتری را سهام‌گذاری کرده باشد، وزن بیشتری خواهد داشت.


  ۴- دریافت منابع پردازشی برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز


  توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، به‌دلیل میزبانی از کاربران متعدد و حجم عملیات بالا، به منابع پردازشی بیشتری (نسبت به کاربران عادی) احتیاج خواهند داشت. بنابراین این توسعه‌دهندگان با سهام‌گذاری کوین‌های بیشتر می‌توانند منابع موردنیاز خود را به دست آورند.

  یکی از نقاط قوت نرم‌افزار EOS.IO آن است که ارزش پهنای باند و CPU را مستقل از قیمت کوین‌ها محاسبه می‌کند. به‌بیان دیگر، کاربران یا توسعه‌دهندگانی که تعداد قابل‌توجهی از کوین‌ها را سهام‌گذاری کرده و منابع پردازشی دریافت کرده‌اند، از نوسانات قیمت ایاس در امان هستند و به‌مدت نامحدود، از همان CPU و پهنای باند اولیه برخوردار خواهند بود؛ زیرا قیمت پهنای باند و CPU تنها بر اساس تعداد کوین‌های ایاس محاسبه می‌شود.


  ۵- پرداخت پاداش تولیدکنندگان بلاک


  از آنجا که کاربران شبکه ایاس برای تراکنش‌های خود کارمزدی نمی‌پردازند، پاداش تولیدکنندگان بلاک (که در واقع انگیزه و مشوق آنها برای عملکرد صحیح و حفظ امنیت شبکه است)، از طریق ایجاد کوین‌های جدید پرداخت خواهد شد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، تورم سالانه ایاس در حال حاضر ۱ درصد است. به‌ این معنی که هر سال به اندازه یک درصد از کوین‌های در گردش، کوین‌ جدید تولید و به شبکه اضافه می‌شود. از این یک درصد، ۰.۲۵ درصد آن به تولیدکنندگان بلاک و ۰.۷۵ درصد به نمایندگان جایگزین (Standby Producers) تعلق می‌گیرد.

  نمایندگان جایگزین، نودهایی هستند که حدنصاب آرای کاربران را دارند اما هنوز در لیست ۲۱ نفره تولیدکنندگان بلاک قرار نگرفته‌اند. از آنجا که این نودها آماده جایگزینی احتمالی با نمایندگان منتخب هستند، بخش کمتری از پاداش شبکه را دریافت خواهند کرد.

  نرخ تورم سالیانه ایاس، از ۱ درصد تا ۵ درصد متغیر است و تعیین آن برعهده نمایندگان شبکه خواهد بود.

  رشد ارزش ایاس و به تبع آن رشد ارزش پاداش نمایندگان، در نهایت به‌نفع کل شبکه خواهد بود. زیرا در این صورت، تولیدکنندگان بلاک‌ها می‌توانند منابع پردازشی بیشتری را تهیه کرده و به شبکه اختصاص دهند. در این مدل به‌طور طبیعی، افزایش قیمت کوین‌های ایاس، به افزایش کارایی و سرعت شبکه می‌انجامد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.