محل تبلیغات شما
 1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، لازم است که ثبت نام کنید.

معرفی انواع کلت -

شروع موضوع توسط Am!R~Mr ‏30/10/11 در انجمن جنگی نظامی

 1. معرفی انواع کلت ​


  سلاح كمري روجر 357 مگنوم ، ساخت امريكا​


  [​IMG]

  اين رولورها از سال 1985 ، در كارخانه Ruger و Sturm واقع در امريكا ساخته مي شوند. مدل GP-100 درواقع جانشين ارزنده مدل هاي معروف به 6 مي باشند كه عمدتآ در عمليات هاي پليسي و امنيتي استفاده مي شدند. تمامي مدل هاي GP-100 ، تمامآ از جنس فولاد ضدزنگ ساخته مي شوند. توپي همگي از نوع 6 تير و ماشه آنها دوزمانه مي باشد.مدل هاي كاليبر 357/0 و بعضي مدل هاي كاليبر 38/0 ، داراي يك زائده اضافي در زير لوله هستند كه در بدنه سلاح جاسازي شده و مقاومت لوله را افزايش مي دهد. سوزن آتش و ايمني آن به گونه اي است كه تنها زماني عمل مي كند كه ماشه سلاح كاملآ كشيده شود. متعلقات ماشه ، به گونه اي واحد طراحي شده اند كه باز و بسته كردن سلاح را تسهيل مي كند. ضامن سلاح علاوه بر قفل چخماق ، مانع از چرخيدن توپي سلاح مي شود. دستگاه نشانه روي سلاح در قسمت عقب ، در دو نوع ثابت و قابل تنظيم در دسترس مي باشد. تمامي رولورهاي GP-100 ، داراي ضريب اطمينان و دوام فوق العاده اي هستند.

  مشخصات فني:

  كاليبر: 357 مگنوم و 38 اسپيشيال
  طول لوله: 76 ، 102 و 152 ميليمتر (در 3 مدل توليد مي شود.)
  مكانيزم ماشه: دو حالته
  ظرفيت توپي: 6 گلوله
  وزن: 1000 تا 1300 گرم (در مدل هاي مختلف)
  [HR][/HR]
   
 2. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  رولور مانورهين MR-73 ، ساخت فرانسه​


  [​IMG]

  رولور MR-73 ، يكي از خوشدست ترين رولورهاي ساخت فرانسه است. اين رولور در سال 1973 و توسط كارخانه مانورهين طراحي و ساخته شد. اين رولور ، سلاح سازماني ژاندارمري و برخي از واحدهاي نيروي پليس كشور فرانسه ازجمله G.I.G.N (نيروهاي ويژه رهايي گروگان) و R.A.I.D محسوب مي شود. مدل هاي ورزشي اين رولور در كاليبرهاي 32/0 بلند اسميت وسون ويا 38/0 اسپشيال ، ازجمله پرطرفدارترين رولورهاي اروپايي به شمار مي آيند. تمامي مدل هاي رولور MR-73 ، ساختاري تمام فولادي دارند. لوله اين رولورها ، با روش چكش كاري سخت يا خانكوبي ساخته مي شوند كه اين امر خود باعث افزايش دقت و طول عمر مفيد اين سلاح شده است. براي رولور ، يك نوع توپي سفارشي كاليبر 9 × 19 لوگر در نظر گرفته شده است كه عمدآ به درد كارآموزان پليس مي خورد. عمل مونتاژ قطعات اين سلاح تمامآ با دست انجام مي شود كه نتيجه آن ، افزايش كيفيت مونتاژ و دقت عمل فوق العاده اين سلاح كمري بوده است. از نقطه نظر كيفيت ، مي توان اين رولور را چيزي در حد و حدود تپانچه SIG P-210 دانست.

  مشخصات فني:

  مكانيزم ماشه: دو زمانه
  كاليبر: 375 مگنوم (9 × 19)
  وزن: 910 گرم با لوله 3 اينچي ، 1050 گرم با لوله 5 اينچي
  طول: 204 و 264 ميليمتر
  طول لوله: 76 و 133 ميليمتر
  ظرفيت توپي: 6 تير
  [HR][/HR]
   
 3. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  برتا FS92 ​


  [​IMG]

  تپانچه برتا FS92 بدون شک یکی از بهترین سلاح های کمری دنیا به شمار می رود چرا که بیش از 20 کشور جهان آن را بعنوان سلاح کمری ارتش و نیروی پلیس خود برگزیده اند. این تپانچه در ارتش آمریکا با نام M9 شناخته می شود. مدل 90TOW نمونه بهینه سازی شده FS92 شناخته می شود. در این مقاله به تحلیل این تپانچه می پردازیم:

  قاب:

  قاب این تپانچه از نو طراحی شده و ورود صحیح گلوله به خزانه و خروج بی دردسر پوکه را باعث می شود. سطح داخلی کاملا صاف و سیقلی است. در فضای داخلی قاب و در نزدیکی پین باز و بسته کردن سلاح، یک جاذب ضربه فنری و فلزی تعبیه شده که در هنگام عقب نشینی آلات متحرک در زمان شلیک از شدت عقب نشینی می کاهد.
  این قطعه با جذب ضربه دریافت شده و پخش و خنثی سازی آن باعث افزایش عمر قطعات می شود.
  حافظ ماشه بصورت گرد ساخته شده تا با انگشت تیرانداز بهتر چفت شود.

  ریل نصب وسایل جانبی:

  این ریل در قسمت زیرین و جلویی لوله تعبیه شده و بخشی از بدنه سلاح است. شما می توانید انواع چراغ قوه و لیزر را به این ریل نصب کنید. در زمانی که هیچ وسیله ای به ریل متصل نیست یک پوشش مخصوص بر روی آن قرار می گیرد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری و خارج کردن سلاح از غلاف را تسهیل کند.
  ریل مذکور به روش ماشین کاری بوجود آمده است.

  [​IMG]

  اسلاید آناتومیک:

  بدنه و اسلاید این سلاح طوری طراحی شده است تا خارج کردن آن از غلاف بدون مشکل انجام شود. شیارهای طولی ایجاد شده بر روی قاب گلنگدن باعث تسهیل عمل مسلح کردن سلاح و بکارگیری آسان تر ضامن آن شده است. ضامن رها کننده گلنگدن از نو طراحی شده تا با خطوط اسلاید و بدنه هماهنگ باشد.
  تمامی قطعات فلزی از جمله ضامن (در صورت وجود)، پین باز و بسته کردن و ضامن رها کننده گلنگدن با ماده ای به نام Bruniton پوشیده شده اند تا از خوردگی و اصطکاک نا خواسته قطعات جلوگیری شود.

  قبضه ارگونومیک:

  پوشش قبضه این مدل یک تکه ساخته شده است تا نصب و تعویض آن آسان تر انجام شود. برای افرادی که دست کوچک تری دارند نوعی قبضه باریک تر موجود است. قسمت پشتی قبضه بصورت منهنی ساخته شده تا با دست تیرانداز بهتر چفت شود. در کل این قبضه طوری ساخته شده تا حتی در شرایط مرطوب به بهترین شکل در دست تیرانداز قرار گیرد.

  چخماق ماشین کاری شده :

  در چخماق این سلاح یک روزنه تعبیه شده تا از وزن آن کاسته شده و بر سرعت عمل آن افزوده شود. این چخماق در مدل های F وG نصب می شود.
  سایت نشانه روی قابل تعویض از نوع Super luminova پوشیده شده است که نور محیط را جذب کرده و در محیط تاریک از خود باز می تاباند. سایت های جلویی و عقبی را می توان با انواع دیگر از جمله سایت های شبتاب تریتیومی تعویض کرد. این سایت ها نسبت به سایت نشانه روی مدل 92 دارای میدان دید وسیع تری به میزان 5 میلی متر هستند.
  خشاب ظرفیت بالا:
  خشاب روان و ظرفیت بالای این تپانچه عمل مسلح کردن سریع را ممکن می سازد. این سلاح با دو خشاب متفاوت ارائه می شود:
  کالیبر 19&9:
  خشاب دو ردیفه با ظرفیت 15،10و 17 تیر.
  کالیبر0/45 S&W:
  خشاب دو ردیفه با ظرفیت 11،10و 12 تیر.
  باز و بسته کردن و نظافت آسان:
  عمل باز و بسته کردن و نظافت سلاح به آسان ترین شکل ممکن انجام می شود. در هنگام بازیا بسته کردن سلاح هیچ حادثه غیرمتقربه یا ناخواسته ای روی نخواهد داد.
  اسلاید پس از گذشتن از قسمت عقبی قاب بصورت خودکار چفت می شود.

  مدل 90 TOW نوع F :

  ماشه یک یا دو زمانه. دارای ضامن دستی بر روی اسلاید و قابلیت خواباندن ماشه و دارای قفل اتوماتیک سوزن آتش.

  مدل 90 TOW نوع G :

  ماشه یک یا دو زمانه. دارای مشخصات مشابه با مدل قبلی و قابلیت مسلح کردن چخماق با کمک فشردن یک اهرم مخصوص.

  اندیکاتور مسلح بودن:

  وقتی گلوله در خزانه قرار می گیرد، علامت قرمز رنگ روی ناخن فشنگ کش بیرون زده و شما را از مسلح بودن سلاح مطلع می سازد. این نقطه در سمت راست سلاح قرار می گیرد و می توان آن را با دیدن یا لمس کردن احساس کرد بنابراین اطلاع از مسلح بودن سلاح در شب و محیط تاریک نیز ممکن خواهد بود.

  قفل سوزن اتوماتیک:
  این مکانیزم باعث می شود که سوزن آتش به جلو رانده نشود مگر اینکه ماشه تا آخر به عقب کشیده شود.

  مشخصات فنی :

  مدل
  انواع
  کالیبر
  ظرفیت خشاب
  گام خان
  نوع خان
  عملکرد
  سیستم قفل لوله
  دستگاه نشانه روی
  قاب
  اسلاید
  لوله

  1- 90 TOW
  2- GوF
  3- 19*9 و 0/45 S&W
  4- 15،10 و 17 تیر برای 19*9و11،10و 12 تیر برای 0/45 S&W
  5- 250 میلی متر در مدلF، 400 میلی متر در مدلG
  6- راست گرد، شش خان
  7- نیمه خودکار با عقب نشینی کوتاه لوله
  8- قفل لوله و پیشانی جنگی
  9- سایت قابل تعویض در عقب و جلو
  10- آلیاژ سبک آلومینیوم
  11- فولاد، پوشش فسفات و Bruniton
  12- فولاد آبی ساخته شده به روش تراش ماشه با پوشش کروم در داخل.
  [HR][/HR]
   
 4. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  تپانچه Tokarev TT-33 ، ساخت شوروي​


  [​IMG]

  ارتش سرخ شوروي در دهه 1920 ميلادي ، عملآ فاقد يك سلاح كمري نيمه اتوماتيك كارآمد بود. در آن زمان ارتش شوروي ، عمدتآ از سلاح هاي كمري مازور C96 و رولور Nagant M1895 استفاده مي كرد و به دنبال سلاحي بود تا آن را جايگزين اين دو سلاح تقريبآ قديمي كند. تا سال 1930 ، ارتش شوروي تپانچه هاي متفاوتي را آزمايش كرد تا نهايتآ طرح تپانچه ساخت آقاي Fedor Tokarev ، مورد پسند سران ارتش واقع گرديد. تا سال 1933 ، ارتش شوروي تعداد زيادي از اين تپانچه را آزمايش كرد تا اينكه توليد مدل بهينه سازي شده آن در سال 1934 تآييد شد. تا سال 1941 ، تعداد 600 هزار از اين قبضه با نام TT-33 ساخته و به ارتش شوروي تحويل داده شد.

  در طول جنگ ، اصلاحات اندكي بر روي اين سلاح انجام شد تا هزينه توليد آن كاهش يابد. خط توليد اين سلاح در خاك شوروي و در سال 1952 ، رسمآ تعطيل شد و سلاح 9 ميليمتري ماكاروف PM جانشين آن شد (البته ارتش شوروي تا سال 1960 و پليس شوروي تا سال 1970 ، از اين سلاح استفاده مي كردند). در دهه 1950 ، جواز ساخت اين سلاح به چند كشور عضو پيمان ورشو و ديگر هم پيمانان شوروي مانند مجارستان ، لهستان ، يوگوسلاوي ، چين و كره شمالي صادر شد. عمده تپانچه هاي ارتشي توكارف مدل TT ، در كاليبر 62/7 ميليمتر ساخته شده اند. ولي انواع صادراتي آن ، با كاليبر 9 × 19 ميليمتري و با ضامن انصراف از شليك ارائه شده اند.

  سلاح توكاروف ، يك سلاح قابل اعتماد و ساده است. برد و كشندگي آن كافي و نگهداري و نظافت آن آسان مي باشد. تنها نقطه ضعف آن ، همانا نبود ضامن انصراف از شليك در آن است. همچنين قبضه آن كمي بددست مي باشد. اين سلاح از گلنگدن با عقب نشيني كوتاه بهره مي برد. سيستم تغذيه فشنگ آن ، از سلاح Colt M1911 اقتباس شده تا در هزينه هاي توليد آن صرفه جويي شود. ماشه آن ، از نوع يك زمانه است و فاقد هرگونه ضامن مي باشد. چخماق و متعلقات آن به صورت يك تكه ساخته شده كه اين امر ، باز و بسته كردن و نظافت سلاح را راحت تر مي كند.

  مشخصات فني:

  كاليبر: 25 × 62/7 (63/7 مازور)
  مكانيزم ماشه: يك مرحله اي
  طول سلاح: 116 ميليمتر
  وزن سلاح خالي: 910 گرم
  ظرفيت خشاب: 8 تير
  [HR][/HR]
   
 5. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  [​IMG]

  [​IMG] [HR][/HR]
   
 6. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  تپانچه برونینگ مدل HP-35 ساخت بلژيک

  [​IMG]

  تپانچه High Power كه به اختصار HP گفته مي شود ، يكي از شاهكارهاي آقاي برونينگ محسوب مي شود. اين تپانچه ، در سال 1925 طراحي و در سال 1927 ، به ثبت رسيده است.طرح اين سلاح ، توسط كارخانه FN Herstal خريداري شده و براي اعمال چند بهينه سازي جزئي ،‌ به طراح بلژيكي آقاي دودن سايو سپرده شد. طرح نهايي اين سلاح در سال 1935 تكميل و به عنوان اسلحه سازماني نيروهاي مسلح بلژيك پذيرفته شد. اين مدل به «مدل 1935» معروف شد. همچنين پليس كشورهاي كانادا ، استراليا و انگليس نيز اين تپانچه را به عنوان اسلحه سازماني خود پذيرفتند. سلاح كمري HP برونينگ ، تنها سلاحي است كه توسط هر دو طرف درگير در جنگ جهاني دوم به كار گرفته شد. آلمانها ، از برونينگ هاي HP توليد شده در بلژيك اشغالي و متفقين از برونينگ توليد شده در كانادا استفاده مي كردند. پليس و ارتش بلژيك ، كماكان از اين سلاح استفاده مي كنند كه اين امر ، آن را به مسن ترين سلاح كمري (بعد از كلت 45/0) تبديل كرده است. ماشه اين سلاح همانند كلت 45/0 ، از نوع يك حالته و مكانيزم گلنگدن آن از نوع مسلح شونده با فشار مستقيم گاز باروت است.

  اسلايد گلنگدن اين سلاح ، در هنگام عقب آمدن با لوله درگير شده و پس از عقب كشيدن لوله ، آن را قفل مي كند. چخماق اين سلاح ، به صورت يك تكه ساخته شده است. مكانيزم ايمني اين سلاح كه در سمت چپ بدنه آن تعبيه شده ، ماشه و چخماق را قفل مي كند. مدل هاي قديمي ، داراي مگسك جلويي ثابت و شكاف درجه عقبي تنظيم شونده از 50 تا 100 متر بودند. بعضي از مدل هاي پيشين به زائده هايي مجهزند كه بر روي قبضه و بدنه سلاح تعبيه شده و براي نصب يك قنداق جدا شونده و يدكي پيش بيني شده است. برونينگ HP ، اولين سلاح كمري ارتشي با ظرفيت خشاب بالا (1+13) محسوب مي شود.
  [HR][/HR]
   
 7. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  [TABLE="class: tpr_box"]
  [TR]
  [TD="class: tu_stat"]0[/TD]
  [TD]
  [/TD]
  [TD]
  [/TD]
  [TD="class: td_stat"]0[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: small, colspan: 4"][/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  تپانچه Desert Eagle​


  [​IMG]

  اين تپانچه پرقدرت توسط كارخانه Magnum Research طراحي و توسط رژيم اشغالگر اسرائيل ، بهينه سازي شده است. اين سلاح كمري علاوه بر داشتن قدرتي فوق العاده ، از مكانيزم منحصر به فردي بهره مي گيرد. عمده سلاح هاي كمري ، از گلنگدن مورس كوتاه استفاده مي كنند. درحالي كه عملكرد گلنگدن اين سلاح ، توسط فشار گاز باروت صورت مي گيرد. درواقع مكانيزم گلنگدن اين سلاح ، از تفنگ M-16 اقتباس شده است. مزيت اين نوع گلنگدن در اين است كه مي توان از فشنگ هاي بسيار قدرتمندي استفاده كرد كه قبلآ تنها توسط رولورها قابل شليك بودند.

  اين سلاح ، در سه مدل ساخته شده است كه عبارتند از:

  Mark I :
  توليد اين مدل متوقف شده است.اين مدل داراي قاب آلومينيومي بوده و قادر به شليك گلوله هاي كاليبر 375/0 مگنوم و 44/0 است.

  Mark VII :
  توليد اين مدل نيز متوقف شده است. اين مدل داراي لوله 6 يا 10 اينچي (152 يا 254 ميليمتري) بوده و قادر به شليك گلوله هاي 44/0 مگنوم مي باشد.

  Mark XIX :
  اين مدل قادر به شليك گلوله هاي كاليبر 375/0 مگنوم ، 44/0 مگنوم و 50/0 مي باشد. كارخانه سازنده اين سلاح ، كاليبر 44/0 مخصوص Cor-Bon و 50/0 AE را نيز براي آن درنظر گرفته است. ولي تاكنون هيچ تپانچه اي را با دو كاليبر ذكر شده در آخر توليد نكرده است. براي تعويض كاليبر سلاح ، كافي است لوله و مكانيزم تغذيه ان را با نوع مورد نظر تعويض كنيد. طبق يك نظرسنجي ، محبوب ترين لوله هاي مورد استفاده در اين سلاح ، انواع 6 اينچي هستند. تمامي اين لوله ها ، مجهز به زائده اي مي باشند كه براي نصب دوربين درنظر گرفته شده است.

  [​IMG]

  به علت استفاده از گلوله هاي حجيم و پرقدرت در اين سلاح ، ظرفيت خشاب آن كمي كاهش پيدا كرده است. ظرفيت خشاب اين سلاح در كاليبر 375/0 مگنوم 9 تير ، در كاليبر 44/0 مگنوم 8 تير و در كاليبر 50/0 AE معادل 7 تير مي باشد. براي مقايسه ، بد نيست بدانيد ظرفيت خشاب سلاح كمري SIG-Sauer P226 ، معادل 16 تير است. صنايع اسلحه سازي اسرائيل (IMI) ، گونه مشابه اين سلاح را با نام Jericho 941 طراحي كرده است كه البته تنها در ظاهر به Desert Eagle شباهت دارد. گلنگدن اين مدل ، از نوع مورس كوتاه و ماشه آن دوزمانه مي باشد. شباهت ديگر اين بچه عقاب (!!!) با نمونه هاي اصلي ، گلوله هاي بكار رفته در آن با كاليبر 41/0 يا 41/0 AE است. همچنين مي توان گلوله هاي 9 ميليمتري Luger را در آن به كار گرفت كه براي اين كار ، تنها تغيير مورد نياز ، تعوض لوله سلاح است. دليل اين امر اين است كه گلوله هاي 41/0 AE ، همان گلوله هاي كوتاه شده 41/0 مگنوم هستند. همچنين مكانيزم گلنگدن و خزانه اين سلاح ، بر مبناي پوكه گلوله هاي 9 ميليمتري Luger ساخته شده كه كاربرد هر دو كاليبر را تنها با تعويض لوله ممكن مي سازد.

  [​IMG]

  درخصوص كاليبرهاي 44/0 مگنوم و 50/0 AE نيز همين مسئله صدق مي كند. تعويض اين دو كاليبر ، تنها به تعويض لوله و خشاب نياز دارد. البته به علت به كارگيري مكانيزم گلنگدن مسلح شونده با گاز باروت ، لوله اين سلاح از جنس بسيار مخصوص و گرانقيمتي ساخته مي شود كه همين امر ، تعويض كاليبر را به يك گزينه پرهزينه تبديل مي كند.

  [​IMG]

  [HR][/HR]
   
 8. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  اسلحه کمری سی زد 100​


  [​IMG]

  این تپانچه نمایانگر نسل جدیدی از سلاح های کمری با ظرفیت های بالا می باشد.
  ترکیب فوق العاده پلاستیک فشرده و فولاد در ساختار این سلاح بسیار جالب توجه می باشد که باعث کاهش وزن و امکان استفاده روزمره شده است. مکانیزم ماشه با یک سوزن امنیتی برای انصراف از شلیک همراه شده است. با شلیک آخرین گلوله ، گلنگدن عقب می ماند. همچنین این سلاح دارای ضامن انصراف از شلیک می باشد.
  طرح خوب سلاح حتی زمانی که تیرانداز دستکش بدست کرده است ، وی را قادر می سازد تا به راحتی شلیک نماید. مکانیزم عملکردی و امنیتی در این سلاح ، آن را در رده سلاح های به اصطلاح «فقط پر کن و تیراندازی کن» قرار می دهد.

  [​IMG]

  مشخصات سلاح سی زد 100 (CZ100):

  کالیبر : 9 میلیمتری لوگر و 0/40 اسمیت وسون
  ظرفیت خشاب : 10 گلوله
  طول کل سلاح : 180 میلیمتر
  طول لوله سلاح : 98 میلیمتر
  ارتفاع سلاح : 130 میلیمتر
  عرض سلاح : 31 میلینتر
  فاصله شکاف درجه تا مگسک : 148 میلیمتر
  وزن سلاح خالی : 665 گرم
  مکانیزم ایمنی دارای پیم سوزن
   
 9. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  رولور GP-100


  [​IMG]

  رولورها از سال 1985 ، در كارخانه Ruger و Sturm واقع در امريكا ساخته مي شوند. مدل GP-100 درواقع جانشين ارزنده مدل هاي معروف به 6 مي باشند كه عمدتآ در عمليات هاي پليسي و امنيتي استفاده مي شدند. تمامي مدل هاي GP-100 ، تمامآ از جنس فولاد ضدزنگ ساخته مي شوند. توپي همگي از نوع 6 تير و ماشه آنها دوزمانه مي باشد.مدل هاي كاليبر 357/0 و بعضي مدل هاي كاليبر 38/0 ، داراي يك زائده اضافي در زير لوله هستند كه در بدنه سلاح جاسازي شده و مقاومت لوله را افزايش مي دهد. سوزن آتش و ايمني آن به گونه اي است كه تنها زماني عمل مي كند كه ماشه سلاح كاملآ كشيده شود. متعلقات ماشه ، به گونه اي واحد طراحي شده اند كه باز و بسته كردن سلاح را تسهيل مي كند. ضامن سلاح علاوه بر قفل چخماق ، مانع از چرخيدن توپي سلاح مي شود. دستگاه نشانه روي سلاح در قسمت عقب ، در دو نوع ثابت و قابل تنظيم در دسترس مي باشد. تمامي رولورهاي GP-100 ، داراي ضريب اطمينان و دوام فوق العاده اي هستند.

  مشخصات فني:

  كاليبر: 357 مگنوم و 38 اسپيشيال
  طول لوله: 76 ، 102 و 152 ميليمتر (در 3 مدل توليد مي شود.)
  مكانيزم ماشه: دو حالته
  ظرفيت توپي: 6 گلوله
  وزن: 1000 تا 1300 گرم (در مدل هاي مختلف)
  [HR][/HR]
   
 10. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  کلت ام1911​


  [​IMG]

  کُلت ۱۹۱۱ سلاح کمری نیم‌اتوماتیکی است که از سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۸۵ سلاح کمری سازمانی نیروهای مسلح آمریکا بود. اغلب آن را «ام۱۹۱۱» یا «کلت۴۵» می‌نامیدند. این سلاح در جنگ اول، جنگ دوم، جنگ کره و جنگ ویتنام بکار رفت. در ایران بیشتر به «کلت» مشهور است و دیگر سلاح‌هایی (مانند استار، براونینگ و غیره) را که شبیه به آن ساخته شده نیز کلت می‌گویند.کلت۱۹۱۱ را جان براونینگ طرح کرد.
  کالیبر اصلی این سلاح ۰‎٫۴۵ است ولی در کالیبرهای دیگر مانند ۰‎٫۳۸ و ‎۷٫۶۲ نیز ساخته شده است. این اسلحه که اسلحه کمری ارتش امریکابود.درسال1985 بااسلحه کمری برتا 92ف س تعویض شد.
  [​IMG]

  مشخصات فني:

  کالیبر:45/0
  وزن:1077گرم
  طول:216میلیمتر
  ظرفیت:15
  طول لوله:128میلیمتر

  [​IMG]

  [HR][/HR]
   
 11. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  [​IMG]

  تپانچه پارابلومکه بیشتر با نام تپانچه لوگر شناخته شده است و نام انگلیسی آن «Luger P08» است. این اسلحه در سال 1898 توسط جورج لوگر آلمانی که بازنشسته ارتش بود طراحی شد و در سال 1900 وارد خط تولید شد. تپانچه لوگر یکی از رایج ترین اسلحه های کمری نیمه اول قرن بیستم است و در جنگ جهانی اول و دوم توسط آلمان و سویس استفاده وسیع شد. در طول جنگ جهانی لوگر به دلیل طراحی ارگونومیک (زاویه 55 درجه دسته) و دقت بالای آن مورد ستایش سربازان آمریکایی بود.نکته قابل توجه در مورد لوگر این است که اولین اسلحه ای بود که در کالیبر 9 میلیمتری ساخته شد. هرچند فشنگ پایه آن 7.65 میلیمتری پارابلوم بود و بعد ها کالیبر 45 آن نیز ساخته شد.

  مشخصات فني:

  وزن: 870 گرم
  طول: 222 میلیمتر
  طول لوله: از 98 تا 203 میلیمتر
  گلوله: 7.65 و 9 میلیمتری لوگر
  ظرفیت: 8 تیر

  به اصطلاح تاگل_اکشن است و به این صورت است که در پشت مخزن دو قطعه باهم به صورت زانویی به هم متصل می باشند. قبل از شلیک این دو قطعه در امتداد هم مثل پای انسان قرار دارند و بعد از شلیک این قطعه مثل زانو از وسط جمع می شود گلوله به خارج پرتاب می شود و ابتدای زانویی به زایده برخورد می کند و مجددآ به حالت اولیه باز می گردد و برخلاف دیگر اسلحه های مثل کلت که لوله اسلحه به پایین می لغزد در لوگر لوله فقط در امتداد بدنه حرکت موازی می کند و این دقت اسلحه را زیاد می کند.
  امروزه لوگر به صورت محدود و در چند شرکت محدود برای کلکسیون دار ها ساخته می شود و گران است. و نوع قدیمی آن با وجود کمیاب نبودن حدود 1200 دلار هم قیمت گذاری شده است. [HR][/HR]
   
 12. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  کلت زعاف​


  [​IMG]

  این کلت کمری ساخت ایران در سال 1369توسط وزارت دفاع در قسمت ج .ا(جنگ افزار ) ساخته شد که از جمله تولیداتی بود که هم در بخش نظامی و هم در بخش انتظامی کاربرد داشت وهم اکنون نیز نیروی انتظامی هم به همراه سپاه و ارتش از این نوع سلاح تغذیه می گردد.

  شرکت های مختلف اسلحه سازی در کشور های جهان همیشه به قسمت سلاح های انفرادی سبک دقت نظر داشته اند و دیده ایم که از اولین زمان هایی که سلاح ها را از حالت سرد به سلاح های گرم تبدیل کردند در پی تولید سلاح کوچک ولی سرنوشت ساز به نام سلاح کمری بودند و حتی هنوز هم برخی از افراد قدیمی در خانه خودشان اسلحه ی کمری شاهکش را نگه می دارند یاتپانچه ی لوگر به عنوان بهترین سلاح های کمری قرن قبل هنوز هم زبان زد است.همکنون نیز بریتانیا با تولید کلت واقعا تحسین برنگیز وبلی مارک توانسته خود را به عنوان یکی ازبهترین کشور کلت ساز جهان معرفی کند.وهم چنین در کنار آن بسیاری از کشور ها،از جمله آمریکا توانستند با معرفی خود به عنوان کلت ساز برتر دارای تولیدات مناسبی از این نوع سلاح باشند.مثلا کشوری مثل ایتالیا برتا99 را تولید کرده و صادر می کند،آمریکا ام-1911را تولید و ارزه می کند،روسیه ام پی-448در انواع مختلف تولید می کند،آمریکا سلاح کمری قوی روگر پی-89را تولید می کند،آلمان سلاح والتر پی-99را تولید وارزه می کند،اتریش گلاک17 و 19 را تولید می کند،آلمان سلاح پر قدرت هکلر و کخ9-2000را تولید میکند،جمهوری چک سلاح هایی در نسل سی- زد- جی2000تولید می کنندوبسیاری از کشور های دیگر با تولیدات دیگر که این فقط بخشی از آنها بود، تولید سلاح کمری را در کشورشان نهادینه کردند و در نهایت ایران سلاح کمری زعاف را تولید و احتمالا صادر می کند.
  پس خوشبختانه جایگاه تولید اسلحه کمری در ایران نیز وجود دارد و ایران نیز می تواند کلت استاندارد زعاف را تولید و صادر کند.

  البته کلتی مثل برتا99ایتالیا که دارای برد موثر15متر بوده و نواخت تیر125کلتی بسیار مناسب تر ازام-1911آمریکا با برد موثر7 متر ونواخت تیر 120 است.
  در مورد کلت ایرانی زعاف هم باید گفت که این سلاح الهامی از کلت های زمان جنگ جهانی دوم است.واین باعث شده که کلت های ایرانی همانند کلت های آلمانی و روسی وفرانسوی الهاماتی از کلت های آلمان غربی داشته باشد.و این موجب تولید کلتی در سطح استاندارد جهانی است.

  خصوصیات فنی کلت زعاف :

  این کلت نیز مثل بسیاری از کلت های دیگر با فشار مستقیم گاز باروت مسلح شده و در نهایت پس از شلیک این کلت که دارای کالیبری9در19با جریان هوا لوله اش خنک می شود.درضمن این کلت دارای 4ضامن می باشد که ضامن های قفل بدنه کلت،ضامن تیر نهایی،ضامن اصلی و در نهایت ضامن نگهدارنده ی خشاب که به ترتیب ضامن ها برای تشریح و بازوبست سلاح - جهت نشان دادن خلاءخشاب- جهت مسلح شدن ضامن چخماق- جهت بیرون کشیدن خشاب از سلاح به کار می روند(به ترتیب بالایی).
  از این رو این سلاح دارای سیستم حفاظتی مناسب بوده ودر نتیجه آن برخلاف کلت های زمان شاهنشاه دیگر این کلت ها وقتی که صاحب آن راه می رود خود به خود به زمین تیرندازی نمی کند.!!!

  به هر حال این سلاح برای ملی سازی کشور در ایران تولید شده وشاید هم صادر می شود.همانطور که می دانید بیش از ده کشور آسیایی و آفریقایی از بابت سلاح انفرادی از ایران هم تغذیه می شوند و شاید هم این سلاح خود جزو صادرات به این کشورها باشد.
  کلت زعاف نیز دارای برد موثر نزدیک به 15 متر و بردنهایی 50 متر می باشد.این سلاح بنا به گفته هایی 15تیر می خورد و لود کردن آن نیز به صورت کشش گلنگدن صورت می گیرد.
  [HR][/HR]
   
 13. پاسخ : معرفی انواع کلت -

  سلاح کمری هكلركوخ​


  [​IMG]

  زماني كه براي اولين بار در سال 1964 سلاح كمري HK4 توسط هكلركوخ طراحي شد همه اين كمپاني را با سلاح هاي تهاجمي آن مي شناختند.عدد چهار در نام اين اسلحه به اين مفهوم بود كه HK4 توانايي شليك چهار كاليبر را دارد.اين چهار كاليبر شامل Kurz9mm , 7.65mm , 6.35mm
  و Long Rifle 22 بود.اين سلاح بر پايه ي اسلحه ي كمري Mauser HsC ساخته شده بود.HK4 تا سال 1984 توليد شده و علاوه بر پليس آلمان به بازار سلاح هاي غير نظامي اروپا و آمريكا نيز وارد شد.
  دومين سلاح كمپاني هكلركوخ VP70 بود كه در دو كاليبر 9mmx19 و 9mmx21 عرضه شده بود.
  اين سلاح در سال 1968 طراحي شده و زماني كه عرضه شد طرح آن سال ها جلوتر از زمان خود بود. VP70 با قاب پليمري ساخته شده بود و در صورت نصب قطعات اضافي علاوه بر حالت نيمه اتوماتيك به صورت رگبار سه تير نيز شليك ميكرد كه در واقع قابل تبديل به يك SMG كوچك نيز بود.
  اين سلاح نام خود را از Volkspistole بر گرفته است و در دو گونه ي Z (غير نظامي) و M (نظامي) عرضه شد.قابل ذكر است توليد اين سلاح در سال 1989 متوقف شد.
  پس از معرفي اين دو سلاح كه اولين هاي كمپاني هكلركوخ در عرصه ي سلاح هاي كمري بودند اين كمپاني دو خانواده ي ديگر از سلاح هاي كمري را توليد كرد كه سري هاي P7 و P9 بودند.

  [​IMG]

  سري P7

  PSP (كاليبر 9mmx19 ):

  اين سلاح بر پايه ي يك طرح قديمي آمريكايي مربوط به سال 1918 ساخته شده است. PSP اولين عضو خانواده P7 است و نام آن برگرفته از Polizei Selbststalde Pistole يا سلاح كمري خود مسلح شونده ي پليسي است.

  P80 (كاليبر 9mmx19):

  اين سلاح هم جزو اعضاي كمياب سري P7 بوده و در اصل براي ارتش اتريش طراحي شده بود. P80 جداي از تفاوت هاي جز‌ءي كه با ديكر اعضاي خانواده ي P7 دارد ٬ بطور كلي داراي طرحي كاملآ اروپايي بوده كه همين يكي از نكات جذاب براي كلكسيونرهاي سلاح است.

  P7M7 (كاليبر 45ACP):

  اين سلاح با اينكه فقط شش نمونه از آن ساخته شده ولي به دليل اينكه يك كاليبر آمريكايي را شليك مي كند هر قبضه از آن در بين كلكسيونرهاي سلاح حدود ده هزار دلار داد و ستد شد.

  P7M8 (كاليبر 9mmx19):

  M8 كه به دنبال PSP و P80 ساخته شد شناخته شده ترين عضو اين خانواده است.مهمترين تغييري كه در اين سلاح ديده مي شود اهرم رها كننده خشاب مي باشد بطوريكه از زير اسلحه كه يك طرح استاندارد اروپايي بوده به پشت قسمت چكانه منتقل شده كه در واقع مورد پسند تيراندازهاي امريكايي است.
  قابل ذكر است M در نام اين سلاح بر گرفته از كلمه ي Magazinkapazitat يا همان ظرفيت خشاب است.

  P7M13 (كاليبر 9mmx19):

  اين سلاح عضو با ظرفيت بالاي سري P7 ميباشد كه در اروپا وارد بازار غيرنظامي شده ولي در ايالات متحده يعني بزرگترين بازار غيرنظامي سلاح در جهان فقط براي مصارف نظامي و اعمال قانون عرضه شد.

  P7M10 (كاليبر 40S&W.):

  M10 آخرين عضو خانواده ي P7 بوده كه در سال 1991 در كاليبر جديد 40. اسميت و سون عرضه شد. اين سلاح قبل از USPها ساخته شد و طراحي آن دقيقآ بر طبق قابليت هاي كاليبر 40. بود كه بهترين كاليبر براي مصارف دفاعي نيروهاي اعمال قانون است.


  P7K3 (كاليبرهاي 9mm Kurz , 7.65mm , .22LR):

  اين سلاح كمي كوچكتر از گونه ي با كاليبر 9mm سلاح كمري P7 بوده كه قابليت تبديل به سه كاليبر مختلف را دارد.قابل ذكر است هر سه كاليبر اين سلاح در اصل آمريكايي مي باشند.

  P7PT8 (كاليبر 9mmx19PT):

  اين سلاح كمري براي مصارف آموزشي ساخته شد ولي به دليل سرعت دهانه ي بالا كه براي شليك به طرف انسان خطرناك بود فقط 187 نمونه ار آن توليد شد.

  سري P9

  P9 (كاليبرهاي 9mmx19 و 7.65x21.5):

  همانطور كه مي دانيد هكلركوخ با ساخت و عرضه ي تفنگ تهاجمي G3 به موفقيت جهاني دست يافت.يكي از نكات برتر طرح G3 مكانيزم قفل گلنگدن چرخشي آن بود كه به طرز ناباورانه اي هكلركوخ در مكانيزم سلاح كمري P9 نيز از آن طرح استفاده كرد.

  P9S (كاليبرهاي 9mmx19.7 , 7.65mmx12.5 , .45ACP و 22LR):

  در ابتدا به نظر مي رسيد كه پسوند S در نام اين اسلاح برگرفته از كلمه ي Sport (گونه ي ورزشي سلاح) باشد ولي در اصل اين پسوند از كلمه ي Spannabzug گرفته شده است كه در زبان آلماني به معني مكانيزم دوزمانه در سلاح است.

  P9K (كاليبرهاي 9mmx19 , .45ACP):

  اين سلاح كه فقط چهار قبضه از نمونه ي اوليه ي آن ساخته شد كوتاه ترين گونه ي خانواده ي P9 بود كه پسوند K نيز در نام آن برگرفته از Kurz (كوتاه در آلماني) مي باشد.
  P9K جزو سلاح هايي بود كه خود « كوخ» در طراحي آن نقش داشت ولي بهد از مرك وي در 10اكتبر سال 1976 پروژه طراحي و ساخت اين سلاح نيز متوقف شد.

  [HR][/HR]
   
Code Center