1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

کیوبیت ها و کامپیوتر های کوانتومی

شروع موضوع توسط minaaa ‏22/1/12 در انجمن قطعات

 1. کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏9/12/10
  ارسال ها:
  19,869
  تشکر شده:
  6,410
  امتیاز دستاورد:
  113
  [h=1][/h]
  [​IMG]
  (اولین کامپیوتر کوانتومی کار مشترکی از سوی شرکت گوگل و D-Wave بود)
  مطمئنا با مبحث “کوانتوم” و یا “کوانتیده بودن” در شیمی و فیزیک آشنا هستید.
  این بار می خواهیم مطلب جذابی را در مورد “کامیپوتر های کوانتومی” به شما خوانندگان ارائه کنم.این مطلب تا آن جا که امکان داشته،خلاصه شده است تا مطلب مختصر و مفید شود.


  برای انجام محاسبات باینری به دو حالت مجزا داریم که یکی از آن ها ۰ و دیگری ۱ است.در کامپیوتر های امروزی،ولتاژ برق در هر پایه نشان دهنده این است که هر پایه صفر است یا یک.
  اما در کامپیوتر های کوانتومی این کار با استفاده از جهت چرخش الکترون ها (اسپین)بدست می آید.وقتی الکترون به سمت راست اسپین کند ما آن را ۱ و اگر به سمت چپ اسپین کند ما آن را ۰ می نامیم.اما خوب تا این جا این منطق هم شبیه منطق کامپیوتر های امروزی است؛یعنی یا ۰ یا ۱ ! اصلی که در منطق کامپیوتر های کوانتومی،این کامپیوتر ها را از کامپیوتر های امروزی متمایز می کند،اصل بر هم نهی کوانتومی است.
  طبق این اصل،الکترون ها می توانند در یک لحظه هم به سمت چپ اسپین کنند و هم به سمت راست!یعنی ما در بیت کوانتومی فقط ۰ و ۱ نداریم،بلکه حالت سومی هم وجود دارد که مخلوطی از ۰ و ۱ است.بنابراین اگر محاسبه ای را با استفاده از الکترون انجام دهید،می توانید همزمان آن را روی ۰ و۱ انجام دهید که مسلما قدرت و سرعت پردازش این گونه محاسبات به طور خفیجی ( مخلوطی از خفن و فجیع) افزایش خواهد یافت…
  بطوری که اگر تجزیه یک عدد بسیار بزرگ توسط کامپیوتر های امروزی به چند سال زمان نیاز داشته باشد،کامیپوتر های کوانتومی آن را در عرض چند ثانیه انجام می دهند!!
  به نقل از گویا آی تی