1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

زندگی و آثار زنده یاد دکتر علی شریعتی

شروع موضوع توسط MiTra ‏6/2/11 در انجمن شعر و ادب

 1. پیشکسوت انجمن کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏11/11/10
  ارسال ها:
  11,946
  تشکر شده:
  3,553
  امتیاز دستاورد:
  113


  دکتر علی شریعتی در دوم آذر ماه سال هزار و سیصد و دوازده در روستای کاهک از توابع سبزوار به دنیا آمد . پدرش محمد تقی شریعتی از محققان و نویسندگان دینی معاصر و مادرش زهرا امینی است .
  دوران دبستان را در مزینان گذراند و برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان وارد دبیرستان فردوسی مشهد شد و در سال 1329 وارد دانشسرای مقدماتی مشهد شد. در سال 1331 دانشسرای مقدماتی را به پایان رساند و اقدام به تاسیس انجمن اسلامی دانش آموزان نمود.
  در سال 1332 به عضویت نهضت مقاومت ملی در آمد و در سال 1333 موفق به اخذ دیپلم کامل ادبی شد و در همان سال اولین کتاب خود را که ترجمه ای از یک کتاب بود به چاپ رساند.
  دکتر علی شریعتی در سال 1334 وارد دانشکده ادبیات مشهد شد و در همان سال اقدام به انتشار یکی از انقلابی ترین کتابهای خود یعنی ابوذر غفاری نمود .
  در سال 1336 به همراه عده ای از اعضای نهضت مقاومت ملی در مشهد دستگیر شد و در سال 1337 از دانشکده ادبیات با رتبه اول فارق التحصیل شد و با یکی از همکلاسی های خود به نام پوران شریعت رضوی ازدواج کرد .
  دکتر علی شریعتی در سال 1338 با بورسیه دولتی برای ادامه تحصیلات عازم فرانسه شد و در آنجا هم دست از مبارزه بر نداشت و به سازمان آزادیبخش الجزایر پیوست و به همین دلیل مدتی را در زندان فرانسه به سر برد و در همانجا بود که با افکار نوین افرادی چون سارتر و فانون و ... آشنا شد .
  در سال 1341 بود که به همکاری با جبهه ملی و نهضت آزادی و نشریه ایران آزاد پرداخت و به همین دلیل پس از پایان تحصیلات و اخذ مدرک دکتری در رشته تاریخ و مراجعت به ایران در مرز دستگیر شد ولی پس از مدتی آزاد شد و به همکاری با اداره فرهنگ پرداخت و پس از آن به عنوان کارشناس بررسی کتب درسی منصوب شد .
  اوج فعالیتهای دکتر در سال 1345 هنگامی که به عنوان استادیار رشته تاریخ دانشکده مشهد برگزیده شد ، شروع شد و در سال 47 بود که به سخنرانیهای آتشین خود در حسینیه ارشاد پرداخت و به همین علت در سال 52 به مدت 18 ماه در زندان انفرادی شهربانی بود. پس از آن از سخنرانی منع و خانه نشین شد و سرانجام مجبور به ترک ایران شد که متاسفانه این سفر دیگر بازگشتی نداشت .
  دکتر علی شریعتی در سحرگاه 29 خرداد 1356 در سوت همپتون انگلیس جان به جان آفرین تسلیم می کند و دوستان و آشنایان با افکارش را در غمی بزرگ فرو می برد.
  آثار شریعتی
  عمده آثار وی در قالب سخنرانی و تعداد کمی نیز نوشته‌هایی است از وی بر جا مانده‌است.
  سخنرانیها:
  اسلام شناسی
  حسین وارث ادم
  علی تنهاست
  علی اسطوره تاریخ
  مذهب علیه مذهب
  شیعه علوی، شیعه صفوی
  نیایش
  با کاروان هله
  نوشته‌ها:
  هبوط
  کویر
  گفتگوهای تنهایی
  مذهب علیه مذهب
  میعاد با ابراهیم
  فاطمه فاطمه‌است
  ابوذر
   
  elahe.naz از این پست تشکر کرده است.
 2. کاربر اخراج شده

  تاریخ عضویت:
  ‏28/3/19
  ارسال ها:
  108
  تشکر شده:
  601
  امتیاز دستاورد:
  93
  جنسیت:
  زن
  *از تنهایی، به میان مردم میگریزم ،واز مردم، به تنهایی پناه می برم. راست می گفتی نیما ! "به کجای این شب تیره بیاویزم، قبای ژنده خود را؟" (دکتر علی شریعتی)