1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

سولفوریک اسید

شروع موضوع توسط Mr Perfect ‏20/7/15 در انجمن مهندسی شیمی

 1. کاربر فوق حرفه ای

  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/15
  ارسال ها:
  4,497
  تشکر شده:
  6,069
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  Engineering Management
  نام

  اسید سولفوریک

  فرمول شیمیایی

  H2SO4

  ظاهر

  مایع شفاف ، بی رنگ و بی بو

  وزن مولکولی

  ۹۸ gr/mol

  نقطه ذوب

  ۱۰ درجه سانتیگراد

  نقطه جوش

  ۳۳۷ درجه سانتیگراد

  دانسیته

  ۱٫۸ gr/m3

  سولفوریک اسید برای اولین بار توسط دانشمند ایرانی زکریای رازی در قرن نهم کشف گردید.اون این ماده را از طریق تقطیر خشک کانی هایی که شامل سولفات آهن (زاج سبز) و سولفات مس (کات کبود) بودند به دست آورد.بعد ها افراد دیگری مانند جان گلوبر ، جان روبک و جوزف گیلوساک روش های دیگری را برای تولید این ماده ارائه دادند.امروزه اسید سولفوریک در صنعت و تولید مواد شیمیایی مختلف کاربرد دارد بنابراین نیاز به روشی برای تولید بالا و مقرون به صرفه این ماده است.از واکنش SO3 با آب می توان اسید سولفوریک تولید کرد اما این روش به دلیل گرمازا بودن واکنش و وجود مشکلات در کنترل واکنش عملی نیست از این رو برای تولید این ماده از روش تماسی در مجاورت کاتالزور استفاده می شود.

  در روش تماسی برای جلوگیری از مسموم شدن کاتالیزور مورد استفاده و قابلیت استفاده مجدد از آن که باعث کم شدن هزینه ها می شود ابتدا باید سولفیت و هوا را خالص کرد.از واکنش گوگرد با اکسیژن SO2 حاصل می شود:

  S(s)+O2(g)—– >SO3(g)

  در این مرحله در مجاورت کاتالیزور SO3 تشکیل می شود:

  SO2(g)+O2(g)—– >2SO3(g)

  این واکنش در دمای معمولی سرعت پایینی دارد به همین منظور واکنش را در محیطی با دمای ۴۰۰ تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد انجام می دهند و برای واکنش از کاتالیزور وانادیم پنتوکسید (V2O5) استفاده می شود.

  حال SO3 را به اسید سولفوریک غلیظ وارد می کنند که از این واکنش پیرو سولفوریک اسید بدست می آید:

  H2SO4(l)+SO3(g)—– >H2S2O7(l)

  اگر به پیرو سولفوریک اسید مقدار مشخصی آب اضاف گردد اسید با غلظت مورد نظر حاصل می شود:

  H2S2O7(l)+H2O(l)—– >2H2SO4(l)

  ویژگی های سولفوریک اسید:

  سولفوریک اسید ، اسیدی معدنی و بسیار قوی است که به طور طبیعی در گازهای خارج شده از آتشفشان وجود دارد و با هر درصدی در آب حل می شود.واکنش آن با آب به شدت گرمازا است به همین دلیل باید از اضاف کردن یک باره ی آب به آن اجتناب کرد.اسید سولفوریک میل ترکیبی زیادی با آب دارد به طوری که در واکنش با سایر مواد هیدروژن و اکسیژن آن ها را با صورت آب جدا می کند.اسید سولفوریک خورنده است و قسمت عمده ای از باران اسیدی را تشکیل می دهد.قطرات آب به هنگام بارش با آلاینده های کارخانه ها و خودرو ها که در هوا معلق هستند واکنش می دهند و تولید اسید می کنند.اسید سولفوریک با فلزات واکنش می دهد و هر چه دما بالاتر رود میزان این واکنش بیشتر خواهد شد اما بر روی جیوه و سرب تاثیری ندارد.اسید سولفوریک در لیست مواد خطرناک قرار گرفته است.

  اسید سولفوریک دارای ویژگا های مهمی است که باعث با اهمیت شدن آن گردیده است.برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

  • عاملی خوب برای جذب آن
  • هزینه پایین نگه داری و انتقال آن
  • آمادگی برای تشکیل سولفات های آلی
  • مطابقت با فرایند های اسیدی و خنثی سازی
  • دارا بودن نقطه جوش بالا و در نتیجه امکار کار با آن در دماهای بالا
  کاربرد های سولفوریک اسید:

  • کاربرد در واکنش ها و فرایند های شیمیایی
  • تولید کود های شیمیایی
  • استخراج فلزات
  • سنتز های شیمیایی
  • تصفیه پساب ها
  • فرایند های نیتروژن دار کردن
  • تولید مواد منفجره مانند TNT و نیتروگلیسیرین
  • به عنوان محلول الکترولیت در باطری های سربی وجود دارد
  علائم حفاظتی:

  محرک و خورنده

  [​IMG]

  لوزی آتش اسید سولفوریک:

  [​IMG]

  سلامتی

  در تماس های کوتاه سبب مشکلات جدی و حتی مرگ می شود و نیاز به مراجعه پزشک است .

  یک ماده سرطان زا ، جهش زا و یا با قایلیت تاثیر روی جنین انسان که قطعیت آن ثابت شده باشد یا مضنون به ایجاد این موارد در انسان باشد .

  مشتعلشوندگی

  نمی سوزد

  واکنشپذیری

  در شرایط سخت شیمیایی و در دما و فشار بالا منفجر می شود. با آب به شدت واکنش می دهد و یا روی آن منفجر می شود

  عوارض جانبی

  اسید سولفوریک با تمامی خواص و مزایای خود ماده ای خطرناک است و می تواند خسارات جبران ناپزیری را بر بدن وارد نماید.تماس آن با پوست منجر به سوزش و زخم شدن آن موضع می گردد و اگر وارد دهان شود آثار دائمی را بر جای خواهد گذاشت و همچنین باعث اسهال و استفراغ و درد شکمی و سوراخ شدن معده خواهد شد..تماس آن با چشم در اغلب موارد موجب کور شدن فرد می شود و در اثر تنفس آثاری مانند سرگیجه ، سردرد ، کاهش تنفس ، تحریک بینی و گلو و خشکی ریه مشاهده خواهد شد.در صورت تماس با بدن باید فورا با آب و صابون و محلول بی کربنات سدیم ۱ درصد شسته شود.

  تجهیزاتحفاظتفردی

  در کارگاه و محل کار بهترین راه ایمنی کارگران استفاده از وسایل حفاظت فردی است. کارفرما باید محیط کار را در رابطه با مواد خطرناک ایمن سازد و آموزش های لازم در مورد خطرات و نحوه کنترل عوارض مواد شیمیایی به کارکنان و کارگران داده شود. همچنین باید کارگران در مورد نحوه استفاده از وسایل حفاظت فردی توجیه شوند. برای جلوگیری از تماس پوست با اسید باید از دستکش های ضد اسید استفاده کرد. تجهیزات حفاظتی به طور کلی شامل لباس کار، دستکش و چکمه است. جنس پوشش های مورد استفاده بهتر است از PVC یا پلی ونیل کلراید باشد. برای حفاظت از چشمها هنگام کار با مواد شیمیایی خورنده و سمی استفاده از عینک ایمنی یا پوشش های مخصوصی که کل صورت را می پوشاند توصیه می شود. بهترین راه برای حفاظت از سیستم تنفسی استفاده از ماسک می باشد. اما استفاده غلط از ماسک ها خود می تواند منجر به صدمات جبران ناپذیری شود. استفاده صحیح از این تجهیزات نیاز به آموزش صحیح دارد. در محیطهایی که غلظت آلاینده از ۰٫۱ میلی گرم در متر مکعب بیشتر است استفاده از ماسک هایی که کل صورت را می پوشاند توصیه می شود.

  اگر به دنبال اطلاعات تخصصی بیشتری در مورد این ماده هستید در لینک زیر فایل مربوط به سولفوریک اسید را مشاهده نمایید:
  برگ MSDS مواد شیمیایی

  منبع:انجمن مهندسی شیمی