1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

عایق کاری پتروشیمی با عایق پشم سنگ

شروع موضوع توسط paramisco ‏20/8/16 در انجمن مهندسی شیمی

 1. داره خودمونی میشه!

  تاریخ عضویت:
  ‏23/4/16
  ارسال ها:
  53
  تشکر شده:
  4
  امتیاز دستاورد:
  8
  از عایق پشم سنگ به منظور عایق کاری کارخانه بزرگ پتروشیمی StatoilHydro در غرب نروژ استفاده شده است. این استفاده تخصصی از عایق حرارتی پشم سنگ نشان دهنده ی عملکرد عالی این عایق در برابر آتش می باشد.
  حدود 85 کانتینر از محصولات پشم سنگ در مجتمع بزرگ Mongstad از مجتمع های شرکت انرژی StatoilHydro نروژ استفاده شده است. 70 کانتینر از کانتینرهای شفارش داده شده برای مجتمع Mongstad عایق حرارتی پشم سنگ لوله ای بوده است؛ این حجم زیاد از عایق لوله ای پشم سنگ تقریبا برای عایق کاری حرارتی تمام خطوط لوله ی این مجتمع که حدود 20 هزار متر طول دارند کافی می باشد. این محصولات پشم سنگ در حدود 70% باعث صرفه جویی در مصرف این مجتمع خواهند شد.
  مجتمع Mongstad، بزرگترین پالایشگاه نروژ در شمال برگن در سواحل غربی نروژه واقع شده است. از آنجا که این مجتمع در اواسط سال های 1970 افتتاح شده است، این مجتمع بطور پیوسته به روز رسانی شده است. در حال حاضر این مجتمع شامل یک پالایشگاه، یک پلان تقطیر و یک ترمینال نفت خام است. ظرفیت سالانه ی مجتمع Mongstad حدود 10 میلیون تن نفت خام است، این پالایشگاه بزرگترین پالایشگاه در نروژ می باشد و نقش بزرگی در صادرات نفت خام نروژ به شمال آمریکا، اروپا و آسیا دارد.

  دمای بالا و شرایط سخت مجتمع Mongstad


  عایق کاری ایمن تجهیزات صنعتی یک فرایند پیچیده است. در یک کارخانه صنعتی مانند مجتمع Mongstad از عایق حرارتی برای محافظت از تاسیسات و خطوط لوله ی پروسه در دمای بالا استفاده شده است. خطوط لوله و تاسیسات کارخانه های صنعتی معمولا حاوی سیالات با دمای بالا هستند. نیاز است که این مواد در دمای معینی نگه داری شوند تا شرایط تولید فرایند یک شرایط بهینه باشد. برای رسیدن به این دماها، مواد در فازهای مختلف فرایند تولید گرم می شوند.
  زمانی که خطوط لوله و تاسیسات عایق کاری حرارتی نشده باشند، باعث اتلاف حرارت می شوند. در نتیجه انرژی بیشتری مصرف می شود تا فرایند تولید به دمای بهینه برسد.


  عایق حرارتی پشم سنگ بکار رفته در مجتمع پتروشیمی Mongstad نه تنها به عنوان یک عایق ضد حریق عمل می کند و باعث محافظت پرسنل از آسیب دیدن در اثر آتش می شود، بلکه در حقیقت باعث جلوگیری از اتلاف حرارت می شود. این باعث افزایش کارایی فرایند تولید می شود و می تواند موجب ذخیره ی مقدار زیادی انرژی شود، که این باعث کاهش میزان گاز CO2 تولیدی نیز می شود.