محل تبلیغات شما سرور ایران

 1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، لازم است که ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

معرفی گل صدتومانی

شروع موضوع توسط karim1989 ‏23/5/18 در انجمن گل و گیاه

 1. داره راه میوفته!

  تاریخ عضویت:
  ‏23/5/18
  ارسال ها:
  30
  تشکر شده:
  38
  امتیاز دستاورد:
  18
  جنسیت:
  مرد
  [​IMG]
  بومی چین، سیبری، اروپای جنوبی و ژاپن است. این جنس دارای بیش از ۳۰ گونه گیاه علفی دائمی با عمر طولانی است. به خاطر گل های درشت با رنگ ها تابان و گاهی معطر کشت و کار می شود. برگ های آن بریده بریده و دارای ریشه ژوخه ای است. گل ها منفرد و دارای ۵ کاسبرگ سبز ۵ تا ۱۰ گلبرگ رنگی درخشان است و در رنگ های سفید، زرد، صورتی وقرمز وجود دارد. مرکز آن دارای انبوهی از پرچم های زرد تا کرم برجسته است. برخی از آنها دارای گل های پرپر بوده که فاقد پرچم بوده و یا تعداد کمی پرچم در میان گلبرگ ها پنهان است. گل ها به چها گروه اصلی کم پر، نیمه پرپر، پرپر و آنمونی ( ژاپنی) تقسیم می شوند. از نظر اندازه دارای انواع کوچک با قطر ۱۰-۵ سانتی متر تا انواع خیلی درشت با قطر بیش از ۲۰ سانتی متر است. یکی از گل های بریدنی مهم در ایالات متهده است و برای کاشت در باغچه هم استفاده می شود.  گلدهی: اغلب در اوایل تابستان گل می دهد. دارای انواع زود رس، میان رس و دیر رس است. زمان گلدهی در مزرعه از سالی به سال دیگر متغیر است. دما های گرم، به ویژه دمای شب دوره گلدهی را کوتاه کرده و باعث تولید تعداد زیادی گل در مدت کوتاه می شود.  [​IMG]
  غنچه صد تومانی  نیاز ها: به سرما مقاوم است و در آب و هوای خشک بخوبی رشد می کند و برای طویل شدن ساقه و تولید گل زیاد، لازم است مدتی در دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد رشد کند. جوانه های رویشی یا زایشی ممکن است با سرمای دیر رس بهاره از بین برود.

  نیاز به نور کامل آفتاب و خاک با زه کشی خوب دارد. در تابستان نیاز به آب فراوان داردو. دو بار در سال یکی در اوایل بهار و دیگری در اواخر تابستان باید کود دهی شود. برای تولید گل های درشت، باید جوانه های گل جانبی حذف شوند. حذف این جوانه ها زمانی که قطر آنها حدود ۶/۰ سانتی متر و طول دمگل ۳/۱ تا ۵/۲ سانتی متر باشد انجام می شود. انواع پرپر به دلیل سنگینی گل نیاز به قیم دارد.  افزایش:گل صد تومانی با بذر و تقسیم ریشه قابل افزایش است. بذر اغلب جهت به نژادی بکار می رود و به طور عمده با تقسیم ریشه افزایش می یابد. ریشه های دارای ۲ تا ۵ جوانه، برای افزایش بکار میرود. تولید گیاهان با اندازه کافی جهت تقسیم، ۳ تا ۴ سال طول می کشد. اگر گل های بریدنی برداشت شود ۵ تا ۶ سال زمان لازم است. تقسیم در پاییز، زمانی که برگ ها زرد، قهوه ای یاقرمز شدند باید انجام شود. در زمان تقسسیم، قطعات کوچک دارای جوانه ( چشم) یا بدون جوانه بدست می آید. قطعات ۲-۱ سال بازکاشت می شوند تا ریشه های قابل فروش حاصل شود. فطعات بدون جوانه نیز می توانند بازکاشت شوند ولی اغلب ریشه نابجا تشکیل نمی دهند. تعداد کمی از قطعات ممکن است شاخساره هایی تولید کنند که بطور معمول برای تشکیل آنها ۲ سال زمان لازم است.  [​IMG]
  گل صدتومانی  برداشت گل

  جوانه های گل صد تومانی زمانی که رنگ نشان دادند باید چیده شوند. گل ها را در دمای ۵-۲ درجه سانتی گراد به مدت ۴ تا ۶ هفته به حالت غنچه باز نشده و به مدت ۲ تا ۳ هفته زمانی که باز شده باشند می توان نگهداری کرد.

  نکته:

  قبل از انقلاب که این گل تازه وارد ایران شده بود و آن دوران تنوع گل در ایران محدود بود،وقتی این گل آمد قیمتش ۱۰۰ تومان بود و نسبت به گلهای دیگر گران قیمت تر بود.از انجایی که مردم اسم این گل را نمیدانستند به ان گفتند ( آن گل ۱۰۰ تومانیه!! ) و از آنجا بود که این گل به گل ۱۰۰ تومانی رواج یافت.

  [​IMG]