1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

تفاوت بین فرمان برقی و هیدرولیکی

شروع موضوع توسط alfaromeoiran ‏18/7/18 در انجمن خودرو

 1. عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏18/7/18
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  3
  صنعت خودرو از ابتدا تاکنون همواره در حال پیشرفت است. یکی از مهم ترین اجزای یک خودرو فرمان آن است. فرمان ها در ابتدا مکانیکی بودند یعنی به کمک دنده شانه‌ها و پینیون‌ها عمل می‌کردند؛ حرکت دورانی غربیلک فرمان به دنده شانه‌ها منتقل می‌شد و دنده شانه‌ها نیروی وارده به خود را از طریق مفصل‌ها به چرخ‌ها منتقل می‌کردند.
  از جمله مشکلات فرمان های مکانیکی سخت چرخانده شدن آنها بود و همچنین در سرعت های بالا لغزش داشت. به این ترتیب تصمیم گرفته شده که سیستم فرمان در خودروها بهبود یابد و در مدت زمانی اندک فرمان های هیدرولیکی اختراع شدند. این فرمان ها به موتور خودرو وابسته بودند و انرژی زیادی را حتی زمانی که در حرکت نباشند مصرف می کنند.
  بعد از آن فرمان های برقی اختراع شد فرمان برقی به جای استفاده از نیروی موتور خودرو که باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود؛ مجهز به یک موتور کوچک و مستقل است و مانند فرمان هیدرولیکی باعث افزایش مصرف انرژی نمی‌شوند .
  فرمان الکتریکی با توجه به مکانیک خودروها به سه حالت بر روی تمام خودوها نصب می‌شوند. نصب بر روی ستون فرمان مانند مدل میتو آلفارومئو، و نصب بر روی پینیون‌ها مانند مدل جولیتا آلفارومئو که بیشتر مورد استفاده در خودروهای نیمه سنگین است و نصب بر روی دنده شانه‌ای خودرو. فرمان الکتریکی مزایای زیادی نسبت به فرمان هیدرولیکی دارد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:حذف پمپ هیدرولیک و چرخ، حذف شیرهای کنترل و لوله های رابط، حذف تسمه ما بین پمپ هیدرولیک و موتور اتومبیل، حذف جک هیدرولیک و روغن هیدرولیک و وزن کم نسبت به فرمان هیدرولیکی، تغییرات کمتر مکانیکی نسبت به فرمان هیدرولیک، فعالیت در زمان حرکت فرمان، کاهش حجم و اندازه نسبت به فرمان هیدرولیکی، مستقل بودن از موتور، طول عمر بیشتر، ایمنی بالاتر و مصرف کمتر انرژی. ضمن آنکه اگر زمانی فرمان الکتریکی دچار مشکل شده و عملکرد آن متوقف شود، به صورت خودکار می‌توان از فرمان مکانیکی استفاده کرد.
   
  Sanazz از این پست تشکر کرده است.