1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

پیچ متری ...

شروع موضوع توسط jasmine ‏10/4/19 در انجمن مهندسی مکانیک

 1. یک پیچ متری، که بعضیها آن را با عنوان استاد (Stud) می شناسند، یک میله با طولهای متفاوت میباشد که هر دور سر آن یا تمام آن رزوه شده است. هدف اصلی از تولید این قبیل پیچها برای کاربرد در مکانهایی است که نیروی کششی وارده را میخواهیم مهار کنیم. در بعضی از بازارهای خارج از کشور این پیچ را با عنوان تمام رزوه (All-Thread) شناخته می شود.

  ساخت پیچ متری
  برای تولید این نوع پیچ ها ابتدا میل گردهای ساده (یا همان مفتول) با جنسهای متفاوت تولید شده سپس با توجه به نوع کاربرد میله گردها را دو سر رزوه و یا تمام رزوه می کنند. این پیچها پس از تولید به دو صورت در بازار عرضه می شود، یا به صورت ساده و خود رنگ و یا با آبکاری گالوانیزه، و معمولا از جنس آهن از کلاس ۵٫۶ ساخته و عرضه می شود. با توجه به اینکه مقاومت کششی (تنسایل) پیچهای آهنی ۵۰۰ مگا پاسکال می باشد، در حالی که پیچ های متری استیل که در طولهای متفاوتی (۱ متر، ۲ متر و ۳ متر) در بازار عرضه می شوند دارای مقاومت کششی (تنسایل) ۷۰۰ مگا پاسکال هستند.

  کاربرد پیچ متری فراگیری بسیاری همچون انکر بولتها ندارد. بیشتر کاربرد پیچهای متری در صنایع تهویه مطبوع و اتصالات مربوط به کانالها می باشد.

  نصب پیچ های متری
  نحوه نصب این گونه پیچ ها همانند ظاهرشان ساده می باشد. ابتدا میبایست یک سر این پیچ متری را به عنوان پایه در محل نصب (برای مثال در یک سطح دیوار یا سقف) توسط یک مهره محکم کرده و طرف دیگر را با عبور دادن از سوراخ درون جسم (برای مثال کانال) توسط مهره های یکسان بسته و محکم می شود. البته برای سفت و محکم کردن این قبیل پیچ ها میبایست از آچار اهم استفاده شود و به مقدار استاندارد مهره را بر روی پیچ متری محکم کرد. دلیل استفاده از پیچ متری در کانالها و جاهایی از همین قبیل، این است که میتوان با جابه جا کردن پیچ در طول خود (به دلیل یکسان بودن قطر پیچ در تمام طول آن) ارتفاع و یا طول اتصال را تغییر داد و تنظیم نمود.

  [​IMG]

  تفاوت پیچ متری با استاد بولت
  خیلیها فکر می کنند که به دلیل ظاهر تقریبا مشابه پیچ متری با استاد بولت، کاربرد و موارد مصرف آن تفاوت چندانی ندارد. در صورتی که این تصوری کاملا اشتباه می باشد. درست است که هر دو آنها از میله گردهای رزوه شده تولید می شوند، اما استانداردهای تولید و نحوه نصب و مصرف آنها کاملا متفاوت می باشد. به دلیل کاربرد پیچهای متری به عنوان بست نگهدارنده، برای تولید آنها از میله گردهای آهنی با گریدهای پایین استفاده می شود، این در حالی است که برای تولید استاد بولتها از فولادهای با گریدهای بسیار بالاتری (برای مثال B16 و B7) تولید می شوند.

  دلیل استفاده ازین قبیل گریدها برای استاد بولتها، کاربرد آنها در صنایع پتروشیمی و دماهای بالای ۴۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. علاوه بر تفاوت در مقاومت کششی (تنسایل) و سختی، استاندارد ساخت استاد بولت A193 می باشد که یک استاندارد آمریکایی بوده و معمولا به صورت اینچی بوده (به منظور استفاده در شیر آلات و لوله های صنعتی). اما پیچ های متری به صورت میلیمتری (متریک) به منظور کاربردهای عمومی ساخته می شوند.

  پیچ متری آهنی
  پیچ متری آهنی با توجه به استانداردهای رایج از میله های گرد معمولی با رزوه های میلیمتری طبق استانداردهای رایج تولید و عرضه می شود. اکثر این پیچ ها در بازار به صورت طولهای یک، دو و سه متر موجود می باشد. در صورت درخواست مشتریان به دلیل پروسه سریع و کوتاه این قبیل پیچ ها، پیچ هایی با اندازه دلخواه مشتریان در کمترین زمان قابل تولید می باشد. پیچ متری آهنی، عموما به صورت سیاه (خود رنگ) یا با آبکاری و گالوانیزه عرضه میگردد.  پیچ متری فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)
  کاربرد این نوع از پیچهای متری در اتصالات سقف و شیروانی در مناطقی دارای رطوبت بالا بسیار مفید می باشد. در بازار به طور معمول این پیچ ها با جنس های فولادهای ۳۰۴ و ۳۱۶ تحت نامهای عمومی A4 و A2 با دنده متریک و طولهای معمولی یک، دو و سه متر عرضه می شود.

  [​IMG]

  توان (مقاومت) کششی و تسلیم
  مقاومت یا توان کششی مجاز برای یک میله گرد رزوه شده (پیچ متری) که تضعیف نشده باشد (سالم و قبلا تحت بار قرار نگرفته) به صورت زیر بیان می شود. این معادله توسط مرکز پژوهشی ساختار استیل در آمریکا (AISC- American Institute of Steel Construction) ارائه شده است:

  [​IMG]

  در این معادله d قطر اسمی (نامی) و Fu مقاومت کششی نهایی با توجه به جنس پیچ می باشد.

  تنش کششی مجاز برای یک میله گرد رزوه شده به صورت زیر می باشد:

  [​IMG]

  در معادله بالا dsهمان قطر ساق میله است و Fy مقدار نهایی تنش تسلیم با توجه به جنس پیچ می باشد.

  کلاسهای مختلف پیچ های متری
  در تولیدات استاندارد انتهای پیچ های متری با رنگ هایی که هر کدام معنای متفاوتی دارد، کد گذاری می شود. این رنگها بیان کننده استاندارد ساخت پیچ و جنس پیچ متری م یباشد. کد گذاری رنگها به صورت زیر میباشد:

  [​IMG]

  بدون رنگ: کلاس ۴٫۶ (مقاومت کششی برابر ۴۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۲۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع)

  رنگ زرد: کلاس ۸٫۸ (مقاومت کششی برابر ۸۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۶۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع)

  رنگ سبز: فولاد ضد زنگ A2 (304)

  رنگ قرمز: فولاد ضد زنگ A4 (316)

  رنگ سفید: کلاس ۱۰٫۹ (مقاومت کششی برابر ۱۰۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع، تنش تسلیم ۹۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع)

  [​IMG]