1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

پیچ شش گوش .

شروع موضوع توسط jasmine ‏14/4/19 در انجمن مهندسی مکانیک

 1. [​IMG]

  پیچ شش گوش، که پیچ سر شش گوش یا پیچ آچار خور نیز نامیده می شود، یکی از انواع پیچ است که دارای یک سر شش وجه می باشد. ( کلهِ ی پیچ یا سرِ پیچ شش ضلعی است). یک پیچ شش گوش، نسبت به دیگر گونه های پیچ جز دسته های محکم که با استحکام بیشتری ساخته می شود و همچنین می توان از پیچ های خودکار شش گوش به جای پیچ شش گوش استوانه ای در هر جایی استفاده کرد.

  پیچ شش گوش خودکار سر واشر دار
  یکی از انواع پیچ های سر شش گوش خودکار این است که بلافاصله در زیر سرِ پیچ به شکل واشر دار ساخته می شود که باعث می شود پیچ آب بندیِ بهتری داشته باشد.[​IMG]

  نوع رزوه پیچ های شش گوش
  نوع رزوه ی پیچ های شش گوش ماشینی می باشد. (این گونه پیچ ها، یکی از انواع پیچ ماشینی می باشند.) این گونه پیچ ها یا با مهره یا در یک سوراخ رزوه زده شده استفاده می شوند. آنها برای متصل کردن دو یا چند قطعه به یکدیگر استفاده می شوند، و علاوه بر آن، در عملیات های تعمیر و نگهداری کاربرد دارند.

  پیچ های سر شش گوش به دو صورت رزوه زنی می‌ شوند:
  ۱- پیچ زنی به روش رولینگ (نورد)

  ۲- تراش کاریِ پیچ (برشِ رزوه)

  هر دو روش با یک سیستم استاندارد یکپارچه مطابقت دارند؛ که این سیستم خود به دو بخش تقسیم می‌شود:
  ۱- سیستم ملی استاندارد یکپارچه برای رزوه های درشت ( UNC: unified national coarse )

  ۲- سیستم ملی استاندارد یکپارچه برای رزوه های ریز ( UNF: unified national fine )

  رزوه های راستگرد، رزوه های استاندارد هستند بنابراین برای بسته شدن باید در جهت عقربه های ساعت چرخانده شوند.

  پیچ های سر شش گوش کوتاه، تماماً رزوه زده می‌شوند در حالی که پیچ های سر شش گوش بلندتر از فرمول استاندارد زیر پیروی می‌کنند:

  برای پیچ هایی با سایز رزوه ی “۶ و کمتر از آن، طول بخش رزوه ایِ پیچ برابر است با دو برابر قطر رزوه به اضافه ی “۱/۴، امّا برای پیچ هایی باسایز رزوه ی بیشتر از “۶ ، طول بخش رزوه ایِ پیچ برابر است با دو برابر قطر رزوه به علاوه ی “۱/۲ .

  اگر چه که این کمترین میزان طول رزوه است اما تولید کنندگان پیچ های شش گوش، در واقع ممکن است پیچ هایی با طول رزوه ی بیشتر تولید کنند. علاوه بر آن بعضی از پیچ های سر شش گوش بلند، تماماً رزوه زده می‌شوند و اغلب پیچ شش گوش تمام دنده نامیده می شوند.

  محلی که در پیچ های سر شش گوش مایل و لبه دار شده است، از اوّلین رزوه در برابر آسیب دیدن، محافظت می کند و همچنین باعث آسان شدن ورود پیچ به داخل قطعه ای با رزوه ی داخلی از قبیل مهره یا حفره‌ ای قلاویز شده، می‌شود.

  پیچ سر شش گوش اینچی
  محدوده ی قطرِ متعارفی پیچ های سر شش گوش اینچی از “۱/۴ تا “۱ ۱/۲ و از “۱/۴ تا “۱ ۱/۴ می باشد.

  محدوده ی طول پیچ های سر شش گوش از “۳/۸ تا “۲۴ و از “۱/۲ تا “۱۰ متداول می باشد.

  پیچ های شش گوش با قطر زیاد و طول کم تولید نمی‌شوند، به همان نسبت که پیچ های شش گوش با قطر کم و با طول زیاد ساخته نمی‌شوند. طول و قطرِ پیچ های شش گوش به صورت اینچ های کسری تعیین می شود. برای اندازه گیری طول پیچ های سر شش گوش باید فاصله ی زیر کله یِ پیچ تا پایان قسمت رزوه ایِ پیچ را اندازه گیری کرد.

  پیچ های شش گوش، دارای یک سطح تماس برجسته می باشند که به صورت دایره ای در زیر سرِ پیچ قرار دارد؛ این سطح تماس معمولاً سطح واشری نامیده می شود. اگر اندازه ی پیچ تغییر کند، اندازه سرِ پیچ نیز تغییر خواهد کرد.

  استحکام پیچ شش گوش
  پیچ های فولادی سر شش گوش، با درجه های استحکام متفاوتی تولید می شوند؛ این استاندارد توسط SAE ( انجمن مهندسان خودرو society of automotive engineers ) تعیین شده است. این سیستم استاندارد دارای سه گرید ۸،۵،۲ می باشد.

  علاوه بر آن،گرید دیگری نیز وجود دارد، که گرید ۹ می باشد. در مورد گرید ۹ به صورت عمومی پذیرفته شده است که حدود ۲۰ درصد محکم تر از گرید ۸ می باشد.با این حال گرید ۹ در سیستم استاندارد SAE وجود ندارد؛ و علاوه بر آن پیچ های گرید ۹، خواص فیزیکی و شیمیایی استانداردی ندارند.

  جنس پیچ های سر شش گوش
  مواد اولیه ی رایج برای تولید پیچ های سر شش گوش عبارت اند از: فولاد ( آبکاری شده و آبکاری نشده) ،فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) ، آلیاژ برنج، برنز سیلیکونی و نایلون.فولاد آبکاری نشده یا فولاد روکش نشده، فولادی است که سطح آن ساده و بدون پوشش است؛ این نوع فولاد پرداخت سطحی نشده است بنابراین در مقابل زنگ زدگی مقاومت ندارد. بر روی سطح این گونه فولادها، به منظور محافظت موقت، یک لایه ی نازک از پوشش های روغنی زده می شود.

  در نهایت روش های رایج پوشش سطحی فولاد شامل آبکاری با روی و گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم می‌شود.

  برای تولید پیچ های سر شش گوش زمانی از فولاد ضد زنگ، برنز سیلیکونی یا فلز گالوانیزه شده ی گرم استفاده می‌شود که قرار باشد پیچ های شش گوش در چوب های محافظت شده ای به کار برده بشوند که با ماده ی نگهدارنده ی مس قلیایی چهارگانه ( ACQ:alkaline copper quaternary) از آن چوب ها محافظت شده باشد. در محیط های دریایی(آبی)،فولاد ضد زنگ ممکن است دچار خوردگی حفره ای شدیدی بشود، به خصوص زمانی که این نوع فولادها در آب دریاها غوطه ور می‌شوند. آب‌ های شور اکسیژن آزاد کمی دارند؛بنابراین برنز سیلیکونی بر فولاد ضد زنگ ترجیح داده می شود؛ زیرا فولادهای ضد زنگ با یک لایه از اکسید کروم به عنوان پوشش ضد خوردگی، پوشانده شده اند و این پوشش برای آنکه نقش خود ترمیمی(self-healing)خود را ایفا کند،نیاز به اکسیژن دارد
   
  bita35 از این پست تشکر کرده است.
 2. عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏7/10/20
  ارسال ها:
  6
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  3
  مهره کاسه نمدی با کیفیت خواستین بگیرین پیچ استور از همه نظر خیلی خوبه فرقش با مهره های معمولی اینه که دندونه هاش همه یه شکل نیستن. سرشم یه برآمدگی داره که مهره های دیگه ندارن و معمولا از تایوان و چین وارد میشن. اطلاعات بیشتر خواستین این لینک رو ببینین همه چی رو کامل توضیح داده قبل از خرید به دردتون میخوره
  https://pichstore.com/%d9%85%d8%b4%d8%ae%d8%b5%d8%a7%d8%aa-%d9%81%d9%86%db%8c-%d9%85%d9%87%d8%b1%d9%87-%da%a9%d8%a7%d8%b3%d9%87-%d9%86%d9%85%d8%af%db%8c/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%d9%88-%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa/