1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

آیا روشن گذاشتن تلویزیون، سبب افت کیفیت تصویر می‌شود؟

شروع موضوع توسط repair-service ‏30/4/19 در انجمن خانه و خانواده

 1. داره راه میوفته!

  تاریخ عضویت:
  ‏17/1/19
  ارسال ها:
  22
  تشکر شده:
  3
  امتیاز دستاورد:
  3
  بد نیست بدانید که منظور از عمر مفید تلویزیون در میان کارشناسان تعمیر تلویزیون، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا روشنایی تلویزیون شما به نصف مقدار اولیه‌اش برسد. البته از آنجایی که تلویزیون‌های امروزی روشنایی بالایی دارند، حتی پس از سپری شدن عمر مفیدشان، باز هم عملکرد خوب و قابل‌قبولی دارند و درست به همین دلیل است که شرکت های سازنده صحبت چندانی درباره عمر مفید تلویزیونهای تولیدی خود نمی‌کنند.

  (چرا که تمام شدن عمر مفید تلویزیونها و تغییرات روشنایی تصویر آنها چندان محسوس نیست و به چشم نمی‌آید). در میان عوامل متعدد تأثیرگذار بر روی کیفیت تصویر تلویزیون، روشن گذاشتن تلویزیون از آن دست مواردی است که می‌توان به سادگی مانع از آن شد. در بخش‌های آتی به این موضوع و اهمیت آن بیشتر خواهیم پرداخت.

  تأثیر روشن گذاشتن تلویزیون بر کیفیت تصویر
  متأسفانه ساخت و طراحی تلویزیونهای امروزی به گونه‌ای است که روشن ماندهای طولانی‌ها و درازمدت، تأثیر منفی‌ای بر کیفیت تصویر آنها می‌گذارد. بنابراین اگر جزو آندسته از کاربرانی هستید که روشن گذاشتن تلویزیون به صورت گاه و بیگاه برای شما بدل به عادت شده است، بهتر است این عادت را کنار بگذارید و در اوقاتی که تمایل به دیدن تلویزیون ندارید، آن را خاموش کنید.

  چرا که روشن ماندهای طولانی تلویزیون های امروزی، منجر به کم نورتر شدن LCD، LED و پلاسمای تلویزیون می‌شوند. درواقع عملکرد فسفر به کار رفته در پلاسماها همچون لامپ CCFL در LCD ها، روز به روز افت پیدا می‌کنند. این بدان معناست که تلویزیون‌های شما پس از گذشت مدتی با مصرف همان میزان برق اولیه، نور کمتری تولید می‌کنند.

  البته برای کمک به تلویزیون و افزایش عمر مفید آن می‌توان از همان ابتدا نور تلویزیون را در بخش تنظیمات، کمی کاهش داد و پس از مدتی که نور تلویزیون کم شد، میزان کنتراست آن را زیاد کرد (در پلاسما) یا نور پس‌زمینه آن را افزایش داد (در LED و LCD).

  البته کارشناسان تعمیر تلویزیون متذکر می‌شوند که انجام این تنطیمات نیز همیشه پاسخگو نیست و کارایی آنها محدود به بازه زمانی مشخصی خواهد بود. علاوه بر این کاهش کنتراست تلویزیون پلاسما و نور پس‌زمینه LCD یا LED نیز کمک شایانی به افزایش عمر تصویر تلویزیون خواهد کرد.
  منبع: مرکز سخت افزار ایران
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏30/4/19
  anoosh2 از این پست تشکر کرده است.