1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

طراحی مهدکودک

شروع موضوع توسط hamidreza32 ‏26/5/19 در انجمن مهندسی معماری

 1. عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏26/5/19
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  جنسیت:
  مرد
  طراحی فضاهای ویژه کودکان مانند طراحی مهدکودک از اهمیت بسزایی برخودار است. به خصوص اینکه در ۳ تا ۵سالگی تخیل کودک جنبه عملی پیدا می کند.انسان و محیط پیرامونشان در تاثیرگذاری و تاثیر پذیری متقابلاند. اما کودکان به سبب محدودیت های جسمی و روانی خود در قیاس با بزرگسالان،تاثیر پذیریبیشتری و عمیق تری داشته و در عوض تاثیر کمتری بر محیط دارند.پژوهشگران در سال های اخیر ،ازمیانعوامل متعددتاثیر گذار در رشد و خلاقیت کودک ،تاثیر کیفیت فضای معماری در پرورش خلاقیت را کمترمورد توجه قرار داده اند.حال آنکه فضاهای مذکور در ایران ،مناسب کودکان طراحی نشده است وبیشتر مهدکودک ها درفضاهای مسکونی و حتی آپارتمان ها قرار دارند.هدف از پژوهش حاضر،تدبیر ایدههای طراحی مبتنی بر تنوع در مهدکودک ها و فضاهای کمک آموزشی کودکان زیر ۵ سال با رویکرد ارتقایخلاقیت آنان است.در این پژوهش سعی شده است تا با تطبیق دیدگاه های صاحب نظران و تحلیل وارزیابی نمونه های موفق اجرا شده در سطح جهان ،به یکسری اصول و راهکارهای طراحی برسیم که دربخش طراحی مورد استفاده قرار گرفت.

  طراحی مهدکودک

  طراحی داخلی مهدکودک برای کودکان، سبب رشد خلاقیت و پرورش ذهنی آن ها می شود. باید توجه داشت که کودکان به شدت از محیطی که در آن هستند تاثیر می پذیرند و آینده آن ها از همان سال های آغازین زندگی اجتماعی شان رقم می خورد. فضای بازی کودکان باید مطابق با استانداردها و آیین نامه ها و متناسب با آناتومی بدنشان صورت بگیرد. استفاده از رنگ های شاد و پرانرژی به تحرک بیشتر کودکان و سلامت جسمی شان کمک می کند. در این بسته آموزشی نمونه هایی از انواع فضاهای بازی کودکان و طراحی مهدکودک، ضوابط طراحی مهدکودک ها و زمین های بازی و همچنین بلاک های اتوکدی که برای طراحی پلان، نما و مقاطع فضاهای بازی و دکوراسیون داخلی مهدکودک و همچنین دانلود پرسوناژهای کودکان درحین بازی که در طراحی کاربرد دارد گردآوری شده تا شما عزیزان بتوانید به راحتی مهدکودک و فضاهای اختصاصی کودکان را طراحی کنید. برای دانلود پکیج مهدکودک در ادامه با آرل همراه باشید…

  اصول طراحی مهدکودک

  یک مهد کودک به منظور ارتقاء کیفی فرآیند آموزشی و تسهیل و پویایی آن، باید بتواند دیدگاه‌های جدیدی را به کودکان در هنگام مشاهده‌ی نیازهای مربیان و اعضای خانواده ارائه دهد.

  جایی که مسیرهای ارتباطی دارای ایده‌ای غنی است و به آسانی درک می‌شود، با راهروها و پلکان‌هایی که از ازدحام جمعیت جلوگیری کرده و وضعیت نسبی اجزاء را آموزش می‌دهد. مهد کودک تمیز و ایمن مکانی است که در آن هیچگونه مواد آلوده و تأسیسات برقی قابل دسترس وجود نداشته باشد، جایی که رویه‌ها پوشش‌هایی سخت و یا تعویض‌پذیر باشند. مهد کودک دنج و آرام جایی است که مصالح جاذب سروصدا بوده و پرده‌ها باعث کاهش تبادل صوت شوند؛ مهد کودک روشن و سر زنده که بدون خیره شدن و آزار چشم، لذت تماشای مناظر بیرون را فراهم کرده و فضاهای مفیدی را برای استراحت در سایه ایجاد کند؛ مهد کودک با یک پارک دارای محوطه شن و آبنما، با تاب‌ها و چرخ و فلک‌ها، جایی که کودک می‌تواند با گیاهان آشنا شده و با هم‌کلاسی‌های خود ارتباط متقابل برقرار کند. به طور خلاصه، مهد کودک جایی است برای یادگیری، بازی و رویاپردازی.