1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

قوانین ارث و میراث خرید املاک در ترکیه برای ایرانیان

شروع موضوع توسط borho ‏30/5/19 در انجمن جهان گردی

 1. عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏30/5/19
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  جنسیت:
  مرد
  خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی مانند ایرانیان، یک سرمایه گذاری بزرگ محسوب می شود به همین دلیل این نگرانی طبیعی است که بعد از مرگ، این سرمایه و ملک به چه کسی خواهد رسید. قانون ارث و میراث در ایران نیز پیچیده است. به همین دلیل لازم می باشد قبل از هر اقدامی خریدار از اینکه ملکش بعد از وی به چه کسی می رسد، باخبر شود. بدون شک سرمایه گذاران از قوانین جزئی در ارتباط با ارث و میراث در ترکیه بی خبر هستند.

  قوانین ارث در کشور ترکیه به صورت اصل عمل متقابل است. این قانون به این صورت است که ارث برای یک تبعه خارجی در ترکیه درست مانند قانون ارث برای تبعه ترک در کشور آن شخص خارجی است. برای درک بیشتر این منظور یک مثال خواهیم زد:

  اگر یک تبعه ی آلمانی در ترکیه ملک خریداری کند قانون ارث و میراث برای این شخص به نحوی اجرا می شود که قانون ارث در آلمان برای یک فرد ترکیه ای اجرا می گردد. این یعنی عمل متقابل. در واقع دولت ترکیه در مورد قوانین ارث، همان کار را با فرد آلمانی می کند که دولت آلمان در ارتباط با یک فرد ترکیه ای انجام می دهد. این قانون برای اتباع تمامی کشور هایی که حق خرید ملک در ترکیه را دارند صدق می کند.

  قانون ارث و میراث برای اتباع ایرانی در ترکیه:
  این قانون (اصل عمل متقابل) در مورد اتباع ایرانی به شکل دیگری می باشد. البته بهتر است بگوییم اجرا نمی شود. بر اساس اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، هیچکدام از اتباع خارجی حق خرید اراضی و مستغلات را در ایران ندارند به جز در مواقعی خاص و برخی از کشور های مشخص شده که البته مردم ترکیه جز این کشور ها نمی باشند. یعنی اتباع ترک طبق قوانین مهاجرتی کشورمان نمی توانند در ایران به خرید ملک بپردازند.

  پس قانون اصل متقابل برای ایرانیان در ترکیه چگونه است؟
  قانون ارث و میراث برای اتباع ایرانی در ترکیه همانند قانون برای مردم ترکیه اجرا می گردد.

  قانون ارث و میراث برای مردم ترکیه چگونه است؟
  قانون ارث ترکیه به صورت موروثی است. بنابراین برای اتباع ایرانی در ترکیه قانون ارث نیز به صورت موروثی می باشد.

  قوانین ذکر شده فقط در صورتی اجرا می شود که سند یا تاپو ملک به نام خود شخص باشد. با اینکه قانون به صورت موروثی اجرا می شود اما بهتر است برای اطمینان بیشتر وصیت نامه رسمی و قانونی نیز تنظیم شود. وصیت نامه باید در دو نسخه تنظیم شود، یک نسخه در ایران و یک نسخه در ترکیه، برای این کار باید به دفتر اسناد رسمی موجود در دو کشور مراجعه نمود.