1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

آشنایی با اختلال "شیدایی"

شروع موضوع توسط MajiD.JD ‏7/6/19 در انجمن روان شناسی

 1. کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏7/6/12
  ارسال ها:
  11,734
  تشکر شده:
  26,187
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IT-Handmade leather
  آشنایی با اختلال "شیدایی"

  [​IMG]
  شیدایی یا مانیا (به انگلیسی: mania) عکس حالت افسردگی است. در شیدایی خُلق و انرژی بیمار بسیار بالاست. تظاهرهای اصلی مانیا عبارت اند از نشاط‌زدگی، تحریک‌پذیری، پرکاری و عقاید خودمهم‌انگاری. خلق بالا به صورت شادی، خوش‌بینی افراطی و خوشحالی سرایت‌کننده تظاهر می‌کند. ممکن است خُلق بیمار در طول روز تغییر کند، مثلاً صبح مانیک و شب افسرده باشد، هرچند که مانند افسردگی شدید تغییرات منظمی ندارد.

  مانیا به دلیل دارو (مانند فنیل پروپانول امین) یا تومورهای مغزی نیز به وجود می‌آید، ولی اغلب به عنوان قسمتی از اختلال دوقطبی شناخته می‌شود. در این بیماری حملات دوره‌ای مانیا و افسردگی دیده می‌شود.


  دلیل نامگذاری
  ما برای اعتماد به یکدیگر به خوش‌بینی و دلشادی نیاز داریم اما خوش‌بینی بیش از اندازه، ما را از واقعیت‌های زندگی دور خواهد کرد و «شیدایی» را در ما شکل می‌دهد و در مقابل زمانی‌که احساس بدبینی و درماندگی می‌کنیم، هیجان‌رفتار ما بیانگر «افسردگی» است و نسبت به انتظارهای خود و هرآنچه که پیرامون خود می‌بینیم، بی‌علاقه و غمگین می‌شویم. در افسردگی همانند یک «سرماخوردگی روانی»، انرژی آزاد فروکش کرده‌است. اما در شیدایی، افراد بسیار تلقین‌پذیر می‌شوند، پیشنهادهای دیگران را به‌راحتی می‌پذیرند و با ساده‌دلی رفتار می‌کنند. فردی که در حالت شیدایی است، تصویر درستی از موقعیت واقعی ندارد مثلاً ممکن است درست در زمانی‌که او را از کار برکنار کرده‌اند به خریدهای غیرضروری پرهزینه روی آورد تا به این روش بر احساس درماندگی خود سرپوش بگذارد. در واقع آن‌ها از یک درماندگی و افسردگی عمیق رنج می‌برند. همچنین قضاوت اشتباهی دربارهٔ دیگران دارد مثلاً اطرافیان خود را به دو گروه خیلی خوب و خیلی بد تقسیم می‌کند و همه چیز را سیاه و سفید می‌بیند. به عبارتی فردی که صبح خیلی بد بوده‌است، ناگهان عصر همان روز در گروه خیلی خوب قرار می‌گیرد که علت آن ناتوانی فرد در کنارآمدن با احساسات دوسوگرای خود می‌باشد. افراد افسرده نیز اطرافیان خود را به دو گروه سیاه و سفید تقسیم می‌کنند، اما آن‌ها به‌سادگی شناخت خود را دربارهٔ دیگران تغییر نمی‌دهند و همیشه در ذهنشان مردمانی خوب و مردمان دیگر بد می‌مانند. در شیدایی با وجود پُرکاری فرد در انجام کارها، نمی‌توان به آسانی تمرکز کرد و کارها را به انتها رساند و در این معنی، انرژی آزاد هدر می‌رود. اگر چه افراد شیدا به دلیل انرژی آزاد افزایش یافته، دچار «پرش افکار» و درهم ریختگی تصاویر هیجان رفتاری هستند، افراد افسرده نیز به دلیل به‌کارگیری مکانیسم سرکوبی دچار خودگویی‌های منفی می‌باشند طوری‌که آن‌ها را نسبت به جهان پیرامون، بدبین و درمانده می‌کند. چنین رویه‌ای انرژی آزاد آن‌ها را به شکل انرژی درونی زیستی و روانی انباشته می‌کند و در شرایط بازگشت افکار هیجانی سرکوب شده در هشیاری، مدام با خود حرف می‌زنند تا اجازهٔ آزاد شدن انرژی هیجانی درونی را ندهند زیرا از آن واهمه دارند.

  نشانه‌ها
  بیمار لباس‌هایی با رنگ روشن می‌پوشد و با شدت یافتن بیماری ظاهرش نامرتب می‌شود. بیماران مانیک دچار پُرفعالیتی اند که منجر به خستگی جسمی می‌شود. همچنین به آسانی کارها را ناتمام رها می‌کنند و کار جدیدی را شروع می‌کنند و به اصطلاح حواس‌پرت‌اند.

  خواب غالباً کاهش و اشتها افزایش می‌یابد و میل جنسی بالایی وجود دارد. بیمار حراف شده زیاد و سریع صحبت می‌کند که نشان دهنده سرعت بالای تفکر است که فشار کلام نامیده می‌شود. حرکت سریع و پرش‌های چشمان و دائماً گم کردن موضوعات و رشته سخن، نیز گویای همین امور است. با شدید شدن بیماری، پَرِش افکار پدید می‌آید. بسیاری از بیماران ولخرج می‌شوند. بیماران هیجان زده و ممکن است تحریک پذیر باشند؛ و گاهی اشتها نیز کاهش پیدا می‌کند.

  افکار خودبزرگ‌بینی شایع است؛ مثلاً ممکن است خود را رهبر، پیامبری مذهبی، منتخبی خاص یا اندیشمندی جهت راهنمایی مسئولان کشور بداند. گاهی دچار هذیان گزند و آسیب می‌شود و فکر می‌کند دیگران به دلیل اهمیتش قصد توطئه علیه او را دارند. هذیان‌ها اغلب با گذشت زمان تغییر می‌کنند. توهم هم در موارد شدید ایجاد می‌شود که با خلق هماهنگ است و در طول زمان دچار تغییر می‌شود.

  بینش همواره مختل است و بیمار دلیلی برای جلوگیری از افکار خودبزرگ بینی یا محدود کردن ولخرجی خود نمی‌بیند. او به ندرت خود را بیمار می‌داند و نیازی به درمان احساس نمی‌کند.

  تشخیص بیماری شیدایی
  تشخیص بیماری شیدایی بر اساس دی‌اس‌ام (ملاک‌های DSM-IV-TR برای انواع اختلالات شخصیتی که در اینجا معطوف به بیماری شیدایی است) الف) در دوره مشخصی که حداقل یک هفته طول بکشد، خُلق به شکلی غیرطبیعی و مداوم بالا، گشاده، یا تحریک پذیر باشد (اگر بستری کردن بیمار ضرورت پیدا کرد، مدت این دوره می‌تواند کمتر از یک هفته هم باشد).
  ب) طی دوره‌ای که خُلق به هم ریخته‌است، حداقل سه تا (و اگر خُلق فقط تحریک پذیر است، حداقل چهار تا) از علائم زیر به‌طور مداوم و به حد چشمگیری وجود داشته باشد:
  1. اعتماد به نفس بیش از حد، یا خودبزرگ بینی.
  2. کاهش نیاز به خواب (مثلاً فقط سه ساعت خوابیده باشد، اما احساس کند سرحال است).
  3. پرحرفی بیش از معمول، یا احساس فشار در صورت صحبت نکردن.
  4. پَرِش افکار یا این احساس ذهنی که افکار دارند با هم مسابقه می‌دهند.
  5. حواس‌پرتی (یعنی توجه فرد فوراً به محرک‌های بیرونی بی‌اهمیت یا بی ارتباط با او جلب شود).
  6. افزایش فعالیت‌های معطوف به هدف (اعم از فعالیت‌های اجتماعی، شغلی، تحصیلی، یا جنسی)، یا سرآسیمگی روانی-حرکتی.
  7. پرداختن بیش از حد به امور لذت بخشی که به احتمال زیاد عواقب ناراحت‌کننده‌ای دارند (مثل افتادن به دام ولخرجی‌های بی حدوحساب، بی ملاحظگی‌های جنسی، یا سرمایه‌گذاری‌های احمقانه و در مورد افرادی با موقعیت‌هایی که از امکان پرداختن به موضوعات قبل محرومند یا شرایطی دیگر دارند می‌توان به اسراف یا از بین بردن یا بخشیدن اموال افراد دیگر و ولگردی‌هایی با اعمال و رفتارهایی عجیب مثل جابجا کردن اجسام بی‌اهمیت یا مثلاً خروج‌هایی در زمان‌هایی عجیب مثل ۳صبح، از منزل، بدون هدفی عادی و عقلانی مثل قدم زدن در هوای آزاد، اشاره برد).
  پ) علائم مذکور در بالا (بخش ب) جزو ملاک‌های دوره مختلط نباشد.

  ت) به هم ریختگی خُلق به قدری شدید باشد که کارکردهای شغلی، یا فعالیت‌های معمول اجتماعی، یا روابط فرد با دیگران را به وضوح مختل کرده باشد، یا برای آنکه مانع از صدمه رساندن فرد به خودش و دیگران شود، مجبور به بستری کردنش باشند، یا خصایص روان پریشانه وجود داشته باشد.

  ث) علائم مذکور از اثرات مستقیم یک ماده (مثلاً یکی از موارد سوء مصرف، یک داروی طبی، یا درمان‌های دیگر) یا یک بیماری طب عمومی (مثل پرکاری تیروئید) ناشی نشده باشد.

  نکته: دوره‌های شبه مانیکی را که به وضوح بر اثر درمان‌های جسمی ضدافسردگی (مثل دارو، درمان با تشنج الکتریکی، یا نوردرمانی) به وجود آمده‌است، نباید مؤید تشخیص اختلال دوقطبی دانست.

  انواع بیماری شیدایی
  بیماری شیدایی به سه نوع خفیف، متوسط و شدید طبقه‌بندی می‌شود.

  بیماری نیمه‌شیدایی یا شیدایی خفیف: افزایش فعالیت بدنی و تکلم، خلق متغیر و ولخرجی وجود دارد.

  بیماری شیدایی متوسط: فعالیت زیاد به همراه فشار کلام و تکلم سازمان‌نیافته، خلق یوفوریک که با دوره‌های بی قراری و افسردگی قطع می‌شود و افکار خود بزرگ بینی ممکن است هذیانی شوند.

  بیماری شیدایی شدید: فعالیت شدید غیرقابل کنترل و افکار درهم‌ریخته و هذیان عجیب و غریب و توهم هم به وجود می‌آید. ندرتاً بیمار بدون حرکت و گنگ می‌شود یعنی دچار بُهت ناشی از شیدایی در موارد شدید بیمار حالت روان‌پریشی (سایکوز) دارد.

  بیماریزایی
  ممکن است بیمار زمینه ارثی داشته باشد، بروز هم‌زمان این مشکل در دوقلوهای تک تخمکی بین ۹۰–۳۳٪ متغیر است. مسائل محیطی مانند احساس طرد شدن نیز در بروز بیماری مؤثر است. به نظر می‌رسد افزایش نوروترانسمیتر سروتونین در لوب تمپورال مغز عامل مهمی در بیماری باشد.

  همچنین کمبود ویتامین ب-۱۲ باعث به وجود آمدن نشانه‌های بالینی بیماری شیدایی می‌شود.

  درمان
  الف - درمان دارویی: به‌طور کلی دو گروه دارویی یکی تثبیت‌کننده‌های خلق (مانند لیتیم کربنات و والپروات سدیم) و گروه دوم داروهای آنتی سایکوتیک (مانندهالوپریدول و کلرپرومازین) در درمان بیماری شیدایی به کار می‌روند. درمان این بیماری طولانی مدت است بخصوص اگر دوره‌های بیماری تکرار شونده باشد و دارودرمانی با روان‌درمانی مؤثر است.

  برای افسردگی بعد از دوره مانیا از انواع ضد افسردگی‌های رایج استفاده می‌شوند.

  ب-روان‌درمانی:

  رفتاردرمانی: کنترل رفتارهای تکانشی از طریق تقویت و اقتصاد ژتونی

  خانواده درمانی:اصلاح تعاملات معیوب درخانواده به دلیل رفتارهای تکانشی بیمار، محافظت از بیماران و سایرین (مهار فیزیکی)

  ج-شوک الکتریکی: در صورت محدودیت در درمان دارویی، شکست در دارو درمانی، علائم حاد یا شدید که می‌تواند تهدیدی برای خود یا دیگران باشد. ..، در درمان این بیماری مصرف بسیار زیاد میوهٔ موز بسیار اثر بخش است.

  منبع: ویکیپدیای فارسی

   
  S o H a، ~!Ala!~، Ra!nBow و 10 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. کاربر فوق حرفه ای

  تاریخ عضویت:
  ‏30/4/17
  ارسال ها:
  2,082
  تشکر شده:
  16,804
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  کاش زودتر این تاپیک رو میذاشتی تا موارد موجود تو انجمن رو تطبیق میدادیم :))
   
  S o H a، ~!Ala!~، Ra!nBow و 8 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 3. کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏10/8/11
  ارسال ها:
  2,245
  تشکر شده:
  12,817
  امتیاز دستاورد:
  113
  یه نوع اختلال دیگه هم داریم من بعدا تاپیکش رو میزنم براتون:))
   
  S o H a، ~!Ala!~، Ra!nBow و 7 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 4. Neghab_Dar Forever کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏20/4/11
  ارسال ها:
  4,053
  تشکر شده:
  12,306
  امتیاز دستاورد:
  118
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  Thinker
  خیلی ریز و حرفه ای فونتی که واسه این تحلیل انتخاب کردی هم با بقیه پست هات فرق میکنه :d

  این نشون از مهم بودن این تحلیل داره :))
   
  S o H a، ~!Ala!~، DaniyaL و 7 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 5. مدیریت سایت عضو کادر مدیریت مدیر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏11/11/10
  ارسال ها:
  13,523
  تشکر شده:
  13,398
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  مهندسی صنایع غذایی
  یه مدال باید به مجید بدیم اینطوری نمیشه
   
  S o H a، ~!Ala!~، HossEiN و 7 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 6. مدیر ارشد عضو کادر مدیریت مدیر ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏4/7/15
  ارسال ها:
  614
  تشکر شده:
  2,443
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  Guitarist / Producer / Translator/ Gamer
  لعنتی ... واقعا اسامی رو رو یه حسابی انتخاب میکنن .

  هیچی تصادفی نیس
   
  آخرین ویرایش: ‏8/6/19
  Pari_A، S o H a، ~!Ala!~ و 6 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 7. کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏7/6/12
  ارسال ها:
  11,734
  تشکر شده:
  26,187
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IT-Handmade leather
  اصن هیچی علم نمیشه
  همه چی علمیش خوب
   
  Pari_A، S o H a، ~!Ala!~ و 6 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 8. A Charismatic Illustratorツ عضو کادر مدیریت مدیر ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏15/8/17
  ارسال ها:
  4,026
  تشکر شده:
  29,236
  امتیاز دستاورد:
  113
  حرفه:
  عابیاری گیاهان دریایی و Illustration
  حتی در ادبیات هم ریشه داره این اختلال ک از علاقه ی بی حد و حصر منجر ب جنون میشد:|
   
  HossEiN، کفتر پرو، S o H a و 5 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 9. کاربر فعال بخش عکاسی

  تاریخ عضویت:
  ‏14/6/15
  ارسال ها:
  1,840
  تشکر شده:
  13,911
  امتیاز دستاورد:
  113
  اره تورو پیدا میکنم این شهرو شیدا میکنم:dچقدر جامع،چقدر کامل، چقدر واقعی اخه لعنتی:d
   
  HossEiN، Roshana.، کفتر پرو و 6 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
 10. کاربر حرفه ای

  تاریخ عضویت:
  ‏3/6/15
  ارسال ها:
  1,006
  تشکر شده:
  10,675
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  زن
  HossEiN، Roshana.، کفتر پرو و 4 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.