1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

آموزش تار

شروع موضوع توسط sara.i ‏1/9/19 در انجمن موسیقی

1. عضو جدید

امتیاز دستاورد:
    3
    با سلام
    من هنرجوی تار هستم و خیلی از نوازندگی این ساز لذت می برم. در شروع مشکلات زیادی داشتم ولی زیاد درمورد این ساز و آموزشش سرچ میکردم. دوست دارم این مطالب رو به مرور برای بقیه هم به اشتراک بگذارم.

برای شروع مهمترین چیز شناخت سازهست و اینکه هدف از نوازندگی تار چیه؟
    تار یکی از اصلی ترین و مشهور ترین ساز های زهی موسیقی ایرانی است که با مضراب نواخته می‌شود. تار، سازی است که هم بصورت تک نوازی و هم همراه با سازهای دیگر بخصوص تنبک نواخته می شود. تار از دیرباز سازی پرطرفدار و بوده است و با نوازندگی بزرگانی چون حسین علیزاده ،جلیل شهناز، محمدرضا لطفی و فرهنگ شریف به اوج خود رسیده است.

آیا تار خوب و خوش صدا یی دارید؟
    برای شروع آموزش تار، قدم اول تهیه یک تار خوب و مناسب هنرجویان مبتدی دارد. برای خرید یک تار خوب علاوه بر مارک و مهر آن توجه به مشخصات فیزیکی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بطور خلاصه می توان گفت:
    • تار خوب، صدای پایین دسته ی شفافی دارد.
    • در میان دسته، صدای گز نمی دهد. چنانچه سازتان صدای گز می دهد و با عوض کردن سیم و پرده های آن صدای گز برطرف نشود نشان می دهد که دسته تار کج شده و پیچیده شده است.
    • تار خوب هرچه مضراب می خورد خوش صدا تر شود اگر این صدا هر روز بهتر شود مطمئنا سازی است که مطلوب نوازنده است، چراکه ساز کهنه و مضراب خورده بسیار بهتر از ساز نو است.
    • ساز باید حجم صدای خوب داشته باشد و صدای تو دماغی نداشته باشد و همچنین زنگ بیش از حد و گز نداشته باشد، حجم صدای همه سیم ها با هم متناسب باشد. برای آشنایی بیشتر حتما لینک زیر را مطالعه نمایید.
    در ادامه مطالب بیشتری قرار میدم.

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏1/9/19
    DaniyaL از این پست تشکر کرده است.