1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

کرموشدگی بتن

شروع موضوع توسط reza0ya ‏3/9/19 در انجمن مهندسی عمران

 1. داره خودمونی میشه!

  تاریخ عضویت:
  ‏30/6/19
  ارسال ها:
  52
  تشکر شده:
  23
  امتیاز دستاورد:
  8
  جنسیت:
  مرد
  از مشکلات و عیوب متعدد بتن ریزی غیر اصولی می توان به کرمو شدن آن اشاره کرد. کرمو شدن بتن همان گسیختگی اجزای آن است که به این نام شناخته می شود کرمو شدن بتن علاوه بر عوامل کیفیت بتن به عوامل خارجی نیز بستگی دارد که به آن ها می پردازیم. از عوامل داخلی می توان به کیفیت پایین مصالح و نظارت بد،ویبره نادرست بتن، درزبندی نامناسب که باعث فرار شیره ی بتن می شود و در آخر می توان به بتن ریزی غیر اصولی که باعث جدایی سنگ دانه های درشت و ریز می شود از عوامل خارجی نیز می توان به انتقال نادرست بتن از نقطه به نقطه ی دیگر توسط بیل و همچنین هنگام ریختن بتن و یا در مسیر تخلیه ضرباتی به میلگردها وارد می شود نام برد. کرمو شدگی ضررهایی به سازه وارد می کند که بعضی از آن ها باید سریع رفع شوند از عوارض کرمو شدن بتن می توان به افت مقاومت بتن هنگام تغییرات آب و هوایی (یخ زدگی و آب شدگی)،نفوذ راحت تر مواد اسیدی که باعث فرسایش آن ها می شود نام برد.همچنین انتقال نیروها به دلیل کاهش پیوستگی بتن و میلگرد به خوبی انجام نمی گیرد. و مدول ارتجاعی بتن به حدود زیر ده دردرصد می رسد از طرفی مقاومت های کششی،فشاری و خمشی بتن نیز به شدت کاهش می یابند.
  بهتر است تا جایی که می شود بتن خراب شود و از نو مرمت شود اما اگر حجم کار به نحوی باشد که هزینه ی زیادی بوجود می آورد می شود با بتن با کیفیت تر قسمت کرمو شده را مرمت نمود.

  [​IMG]
   
  anoosh2 از این پست تشکر کرده است.
 2. کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏18/4/19
  ارسال ها:
  315
  تشکر شده:
  835
  امتیاز دستاورد:
  113
  تعریف مدول ارتجاعی بتن چیست و برای بتون سالم چند درصد است
   
 3. داره خودمونی میشه!

  تاریخ عضویت:
  ‏30/6/19
  ارسال ها:
  52
  تشکر شده:
  23
  امتیاز دستاورد:
  8
  جنسیت:
  مرد
  مدول یانگ مشه نسبت تنش به کرنش ایجاد شده توسط تنش وارد بر جسم به شرطی که در حالت الاستیک باشیم . بتن سالم بسته به مواد اولیه و استاندارد ASTM C میتوان درصدی بیان کرد
   
 4. کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏18/4/19
  ارسال ها:
  315
  تشکر شده:
  835
  امتیاز دستاورد:
  113
  من از تعریف و پاسخ بالا چیزی متوجه نشدم . به لغتنامه دهخدا مراجعه کردم و دیدم "تنش به معنای اغتشاش، انقلاب، بحران، ناآرامی ≠ آرامش"
  و کرنش بمعنی "۱. فروتنی؛ تواضع.۲. سر فرود‌ آوردن در برابر شخص بزرگ." میباشد
  پس معنای آن در تعریف مدول یانگ میشود نسبت اعتشاش و ناآرامی به تواضع و سر فرود آورد ن بتون بشرطی که کشی باشد که در صد آن هر مقدار میتواند باشد