1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

تعریفcavity و اهمیت شبیه سازی

شروع موضوع توسط reza0ya ‏16/10/19 در انجمن مهندسی مکانیک

 1. داره خودمونی میشه!

  تاریخ عضویت:
  ‏30/6/19
  ارسال ها:
  119
  تشکر شده:
  86
  امتیاز دستاورد:
  28
  جنسیت:
  مرد
  معنای لغوی کویتی را حفره گویند. منظور از Cavity حفره ای مکعبی شکل است که یکی از دیواره آن با سرعت ثابت یا متغییر در حرکت باشد.
  پدیده انتقال حرارت در محفظه های مکعب شکل به دلیل کاربرد وسیع آن در ساخت سلول های خورشیدی ومبدل های حرارتی و یا در طراحی سیستم های روغن کاری تا کنون بسیار مورد توجه محققان بوده است. انتقال حرارت جابجایی درون حفره با یک ضلع متحرك مورد توجه بسیاري از محققان است. این توجه ناشی از اهمیت این هندسه در مباحث فنی و مهندسی و کاربردهایی همانند افزایش میزان انتقال حرارت، خنک - کاری قطعات الکترونیکی، تکنولوژيهای مربوط به روانکاری، تولید شیشه شناور، انتقال حرارت در حوضچه خورشیدی، راکتورهای هسته ای و دینامیک دریاچه ها است.براساس نوع کاربرد این محفظه ها جریانهای جا به جایی آزاد و یا جا به جایی اجباری درون این محفظه ها قابل بررسی است.
  با در نظر گرفتن یک سیال نیوتنی درون محفظه ای که دیواره های عمودی آن عایق بوده و دیواره های افقی آن در دو دمای ثابت نگاه داشته می شود (وبالعکس) می توان جریان های ناشی از نیروی غوطه وری را در سیال به وجودآورد .همچنین در این حالت می توان با تغییر شرایط مرزی اثر این شرایط را در میزان نرخ انتقال حرارت از طریق جا به جایی آزاد مشخص نمود.
  در این حالت با تغییر عدد رینولدز می توان شدت جا به جایی آزاد را تغییر داد و براساس خواص سیال را در حالت های متفاوت را بررسی نمود .
   
  anoosh2 و DaniyaL از این پست تشکر کرده اند.
 2. کاربر مفید

  تاریخ عضویت:
  ‏18/4/19
  ارسال ها:
  581
  تشکر شده:
  1,473
  امتیاز دستاورد:
  113
  چه جالب .
  این حفره مکعبی چطور یکی از دیواره هاش حرکت میکند ؟ یعنی بدور خودش میچرخد یا به کل این دیواره میره یک دیواره دیگه میاد جاش
   
 3. داره خودمونی میشه!

  تاریخ عضویت:
  ‏30/6/19
  ارسال ها:
  119
  تشکر شده:
  86
  امتیاز دستاورد:
  28
  جنسیت:
  مرد
  حرکت دورانی حول محور خودش داره