1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

کلرید کلسیم در صنعت چه مصارفی دارد؟

شروع موضوع توسط zoshi ‏28/12/19 در انجمن مهندسی شیمی

 1. عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏28/12/19
  ارسال ها:
  3
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  3
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  تولید مواد شیمیایی
  کلرید کلسیم مصارفی دارد که یکی از مصارف آن در صنعت است.
  • استفاده در حفاری های مربوط به نفت و گاز
  • ذوب یخ و برف درب جاده ها
  • تثبیت خاک و کنترل گرد و غبار و ریزگردها در جاده ها و بیابان ها
  • تسریع کننده فرآیند گرفتگی در بتن
  • فرآیندهای صنعتی از قبیل صنایع پلاستیک، تولید نمک کلسیم، تسهیل فرآیند تصفیه فاضلاب و …
  کلسیم جزو فلزها است که می توان آن را از الکترولیز کلسیم کلرید و مخلوط فلوئورید و کلرور پتاسیم استخراج نمود که الکترود ذغالی نقش آند و الکترود آهنی نقش کاتد را در این فرایند بازی می کند.

  کلرید کلسیم در صنایع بتن سازی:
  کلسیم کلرید باید در ابتدا با آب بتن مخلوط شده و سپس شن و ماسه و سیمان به آن اضافه شود. به این ترتیب کلرید کلسیم در ساخت این بتن ها نقش تسریع کننده را دارد.

  کلسیم کلرید در خشک کن:
  از کلرید کلسیم برای پوشاندن لوله های خشک کن نیز استفاده می شود. این ماده در رطوبت گیرهای صنعتی و خانگی نیز به جهت جذب رطوبت هوا بکار برده می شود. ویژگی "جاذب رطوبت" بودن این ترکیب عاملی شده که از کلسیم کلرید به عنوان یک لایه آبی روی سطح جاده های خاکی استفاده شود که در نهایت با ایجاد یک لایه زیرسازی موجب می شود گرد و غبار، زیر سطوح نگه داشته شود.

  کلرید کلسیم در ضد یخ و کاهش دهنده نقطه انجماد:
  کلسیم کلرید برای جلوگیری از یخ زدن آب به خصوص در سطح جاده ها هم بکار می رود. انحلال کلرید کلسیم حرارت زا است و این حرارت برای خاک و گیاهان نسبتاً بی ضرر است. این ماده در دماهای پایین بهتر از سدیم کلراید عمل می کند. کلسیم کلراید با جلوگیری از یخ زدن در دمای 50- درجه سلسیوس برای پر کردن لاستیک های کشاورزی در نقاط سردسیر برای ایجاد اصطکاک مورد استفاده قرار می گیرد.

  کلسیم کلراید در استخرهای شنا و آکواریوم:
  کلسیم کلراید به جهت بالابردن سختی آب استخرها قابل استفاده است. افزایش غلظت کلسیم در آب، انحلال ترکیبات کلسیمی مورد نیاز در ساختمان بتن را کاهش داده و از این طریق فرسایش بتن در استخر را کاهش می دهد. کلرید کلسیم در آکواریوم به منظور تأمین کلسیم بیولوژیکی مورد نیاز برای برخی آبزیان (کلسیم کربنات موجود در پوسته) مانند حلزون مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت استفاده از این ماده این است که حداقل تأثیر را بر میزان اسیدیته آب دارد.