1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
    بستن اطلاعیه

انفجار علمی در حوزه نانو

شروع موضوع توسط m naizar ‏8/2/20 در انجمن علوم متفرقه

1. مدير ارشد عضو کادر مدیریت مدیر ارشد

امتیاز دستاورد:
    118
    انفجار علمی در حوزه نانو
    سرکار دبیر ستاد توسفه فناوری نانو : در سال ۲۰۰۱، کلاً ۱۰ مقاله از کشور ما در زمینه فناوری نانو تولید شده اما اکنون در جایگاهی هستیم که روزی ۱۰ مقاله از محققان ایرانی داریم و این قابل مقایسه نیس
    وی با بیان اینکه میزان تولید مقاله و تولید محصولات یک انفجار علمی در حوزه نانو بوده است، بیان کرد: محصولاتی که در زمینه نانو به تولید می‌رسند در حوزه‌های آب، دارو، ساختمان، نساجی، خودرو، پوشاک، ابزار آموزشی، کالاهای صنعتی، خدمات صنعتی و … هستند.

سرکار با بیان اینکه تمام محصولاتی که در حوزه نانو به تولید می‌رسند در شرکت‌های دانش‌بنیان زیر نظرستاد توسعه فناوری نانو هستند، گفت: سرعت پیشرفت در توسعه نانوی کشور زیاد است؛ محصولات نانو ماه به ماه به سبد نانو اضافه شده و به بازار وارد می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، اکنون باید بتوانیم راهی برای بازار بین‌المللی باز کنیم و وارد عرصه فروش بین‌المللی شویم که تا حدودی این موضوع هم اتفاق افتاده است.

ایران در نانو بالاتر از کشورهای اروپایی

به گفته سرکار، ایران در زمینه نانو بالاتر از تمام کشورهای اروپایی قرار گرفته در صورتیکه سایر کشورها سرمایه‌های هنگفتی روی نانو داشته‌اند. ایران نسبت به سایر کشورها سرمایه گذاری کمتری روی نانو داشته ولی به پیشرفت‌های خوبی رسیده است.

وی ادامه داد: ایران از نظر تولید علم برای سومین سال متوالی رتبه چهارم نانو را تثبیت کرده است و قبل از ایران، امریکا، چین و هند رتبه‌های اول تا سوم در حوزه نانو را از دیدگاه تولید مقالات به خود اختصاص داده‌اند.

خبرگزاری مهر

Sahar از این پست تشکر کرده است.
  2. •|Goth Girl|• عضو کادر مدیریت مدیر ارشد

امتیاز دستاورد:
    113
    چه فایده وقتی فقط در حد علم باقی بمونه و تکنولوژی مربوطه و بودجه ای نباشه که بشه در صنعت ازش استفاده کرد؟؟
    تا دلتون بخواد پایان نامه ها و مقالات مربوط به نانو در هر رشته و زمینه ای نوشته میشه اما به اکثرشون در شرایطِ آزمایشگاهی میشه دست یافت! در واقع برایِ کمتر کسی که در زمینه نانو کار کرده بعدها در صنایعِ داخلی فرصتِ شغلی هست.

m naizar از این پست تشکر کرده است.
  3. مدير ارشد عضو کادر مدیریت مدیر ارشد

امتیاز دستاورد:
    118
    نه دیگه سحر خانم اگه دوباره دقت کنین اومده که : "میزان تولید مقاله و تولید محصولات یک انفجار علمی در حوزه نانو بوده" یعنی بخش تولید رو هم شامل میشه
    جالبه بدونین که :
    ما امروز 505 محصول شناسنامه‌دار در این حوزه داریم که به بیش از 45 کشور دنیا از جمله کره جنوبی، استرالیا، مالزی، روسیه، ترکیه، عراق، پاکستان، آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، کانادا و آمریکای لاتین صادر می‌شوند.
    صادرات محصولات نانويي ايران در سال 1396 بيش از 62.4 ميليون دلار و در سال 1395، حدود 36.5 ميليون دلار بود. و پیش بینی برای سال 98 صادرات 120 میلیون دلاری هست.
    سحر خانم من برج 4 امسال کف کولر آبی خونمون از شدت زنگ زدگی س. راخ شده بود و چون زنگ زده بود تعویضش هم سخت بود به پیشنهاد یکی از دوستان به ابزار فروشی رفتم اونجا یه محصول نانو بهم داد که رو کف کولر ریختم و مشکل حل شد بعد برج 6 پشت بام خونمون کنی ترک برداشت و تو اولین بارش بارون رطوبت به خونه رسید دوباره رفتم ابزار فروشی که مشابه همون محصول قبلی برای پشت بام بگیرم اما اونا بهم یه محصول جدید تر بهم پیشنهاد دادن که براحتی خودم اون رو در پشت بوم استفاده کردم یعنی در عرض 2 ماه محصول جدید از نوع نانو به بازار اومده

Sahar از این پست تشکر کرده است.
  4. •|Goth Girl|• عضو کادر مدیریت مدیر ارشد

امتیاز دستاورد:
    113
    متاسفانه من برخلافِ شما به این آمار و ارقام خوشبین نیستم..
    و چیزی که میبینم و از نزدیک شاهدش بودم خلافِ این چیزهایی هست که میگین..
    موقعِ انتخابِ رشته ارشد به هر استادی میگفتم میخوام نانو بخونم میگفت اصلا سراغش نرو که آینده ای برایِ این کار نیست در ایران..مواردی هم که بهش دست پیدا میکنیم، در حد همون مقاله میمونه و به تولید رسوندنش واقعا عملی و به صرفه نیست.
    چون ما تجهیزاتِ کافی برایِ آزمایشِ چیزهایی که به صورتِ تئوری میخونیمُ درسته که داریم ولی به تعدادِ محدود که پاسخگویِ این حجم از تولید نیست!
    از طرفی برایِ بررسی بیشتر و دقیق ترِ ریزساختارِ مواد در ابعاد و اسکیلِ نانو نیاز به تجهیزاتِ پیشرفته تری داریم که در حالِ حاضر در ایران نیستن و از برخی فقط چند دستگاه موجود هست..
    ایران در زمینه مقالات در حوزه نانو رتبه ۴ داشته در سالِ ۲۰۱۹
    بعد از چین، آمریکا و هند.. اما این دو مورد رُ باید با هم مقایسه کرد:
    https://www.google.com/amp/s/statna...ding-Countries-in-Nanotechnology-Publications

https://statnano.com/amp/news/67294/2019's-Most-innovative-Countries-in-Nanotechnology

اضافه میکنم پایان نامه خودِ من در زمینه نانو بود و آنچنان هم بی اطلاع نیستم از روندِ کار..

m naizar از این پست تشکر کرده است.