1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

درباره تانک ازت چی میدونین؟

شروع موضوع توسط ladafarsi ‏9/2/20 در انجمن مهندسی شیمی

 1. عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏25/1/16
  ارسال ها:
  3
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  3
  جنسیت:
  زن
  تانک ازت به محفظه ای گفته می شود که به منظور انتقال یا نگهداری از ازت مایع به مدت طولانی استفاده می شود. اصلی ترین کاربران این محصولات مراکز درمانی بوده و همچنین بیمارستان ، درمانگاه یا آزمایشگاه های مرتبط با آن ها نیز به دلیل ویژگی برودتی و نگهدارنده ازت به منظور مبردسازی خون یا سلول های بدن انسان از آن استفاده می کنند. نام های دیگر تانک ازت تانک ازت مایع، فلاسک ازت مایع، فلاسک نیتروژن، مخزن ازت، مخزن نیتروژن و کانتینر ازت مایع می باشد، که برای حمل و نگهداری ازت مایع استفاده می شوند.

  تانک ازت مایع برای آزمایشگاه های تحقیقاتی‌، مراکز ناباروری‌، درمانگاه‌ها‌، سرم سازی‌، داروسازی و مراکز تحقیقاتی قابل استفاده می‌باشد. حالت مایع گاز نیتروژن خالص ، نیتروژن مایع یا Liquid Nitrogen که به شکل اختصاری LN2 نامیده می شود می باشد.

  این نیتروژن مایع در کارخانه های تولید گازهایی نظیر CO2 و O2 دارند، در اثر تقطیر جزء به جزء هوا استخراج می گردد. این مایع دارای چگالی نیتروژن مایع، بدون بو و بدون رنگ می باشد. در دمای 196 و در فشار زیاد گاز نیتروژن به حالت مایع تبدیل می شود. تانک ازت یا مخزن نیتروژن به عنوان محفظه ای برای نگهداری نیتروژن مایع قابل استفاده می باشد و به گونه ای می باشد که هیچ گونه موادی به داخل آن نفوذ نکرده و همچنین تغییرات دمایی بر نیتروژن داخل تانک ازت تاثیر گذار نمی باشد.
  [​IMG]


  نکاتی درباره چگونگی استفاده از تانک نیتروژن مایع که باید قبل از استفاده بدانید !
  همانطور که گفتیم تانک ازت به منظور نگهداری از نیتروژن مایع مورد استفاده قرار می گیرد و برای بیمارستان ها ، مراکز ناباروری ، سرم سازی ، درمانگاه ها ، مراکز داروسازی و از این دست موارد مناسب است. به هنگام استفاده از آنها باید به نکاتی که در ادامه اشاره می کنیم آگاه بوده و به صورت کامل به آنها عمل کنید.

  اولین مطلب این است که تانک نیتروژن شما باید حتماً در یک محل خلوت انبار شود . این تانک ها را حتی المقدور نباید در مکان های گرم و یا اماکنی که گرم می شوند ( مانند اتاق های ژنراتور ) نگهداری کرد زیرا گرما بر خلاف سرما می تواند باعث سرعت بخشیدن به تبخیر ازت مایع شود.

  تانک نیتروژن باید بر روی قطعه یا پایه ای چوبی قرار بگیرد زیرا قرار دادن آن در مکان های دیگر مثلاً در سطح سیمانی می تواند باعث آسیب رسیدن به کف تانک ازت شود . نکته دیگری که از اهمیت زیادی برخوردار است این می باشد که جابجایی و حمل این تانک باید به صورت عمودی ( همیشه ) انجام شود.

  تانک های نیتروژن دارای یک لایه خلاء بین لایه نگهدارنده ازت و لایه بیرونی آن هستند که باید دقت و مراقبت بسیاری در انجام فعالیت با آنها به خرج داد.
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏9/2/20