محل تبلیغات شما
 1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، لازم است که ثبت نام کنید.

معرفی رشته فیزیک و گرایش های ارشد

شروع موضوع توسط Mohammad ‏13/11/10 در انجمن سایر رشته ها

 1. مدیریت کل سایت عضو کادر مدیریت مدیر کل

  تاریخ عضویت:
  ‏11/11/10
  ارسال ها:
  13,270
  تشکر شده:
  9,674
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  مهندسی صنایع غذایی
  محل سکونت:
  گلستان
  وب سایت:
  هدف

  در معرفی علم فیزیک دکتر پروین استاد فیزیک دانشگاه امیرکبیر می*گوید: «فیزیک علم زندگی و اصلا علم حیات است» . و یا دکتر منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران معتقد است هر چیزی که در اطراف خویش می*بینیم به فیزیک ربط پیدا می*کند. همچنین پاسخ به بسیاری از سوالهایی را که همیشه ذهن بشر به آن مشغول بوده است به وسیله علم فیزیک می*توان داد. مثل این که دنیا چگونه بوجود آمده است؟ از چه تشکیل شده و کوچکترین جزء آن چیست؟

  در کل می*توان گفت که جهان در بزرگترین مقیاس تا ریزترین مقیاس در ارتباط با علم فیزیک می*باشد.

  یکی دیگر از استادان دانشگاه نیز فیزیک را دانش کشف و استفاده عملی از قوانین و روابط حاکم بر پدیده*های طبیعی می*نامد که مبنای این دانش بر تجربه و آزمایش استوار است.

  ماهیت :

  رشته فیزیک در حد لیسانس عبارت است از فیزیک دبیرستانی به اضافه فیزیک قرن بیستم . از سوی دیگر می*توان گفت که فیزیک در حد لیسانس مفاهیم فیزیکی دبیرستانی را عمیق*تر کرده و طرز برخورد با مسائل فیزیکی را آموزش می*دهد».

  دکتر پروین نیز می*گوید: «فیزیک دانشگاهی بر پایه کتاب فیزیک هالیدی و برخی کتب دیگر که به زمینه*های فیزیک مدرن می*پردازد، قرار گرفته است یعنی به نظر من اگر کسی مطالبی را که در فیزیک هالیدی نوشته شده است به درستی بفهمد باید به او لیسانس فیزیکش را بدهند».

  گرایش*های مقطع لیسانس:

  رشته فیزیک در دوره کارشناسی دارای ۵ گرایش اتمی مولکولی، هسته*ای ، حالت جامد، هواشناسی و نجوم است (البته فیزیک دارای گرایش دبیری نیز هست که ما در اینجا به بررسی آن نمی*پردازیم چرا که گرایش دبیری به عنوان یک گرایش تخصصی در علم فیزیک مطرح نمی*باشد) که تعداد واحدهای تخصصی هر یک از این گرایش*ها در دوره کارشناسی بسیار محدود است و به همین دلیل گرایش*های فوق در این دوره تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند.

  برای اطلاع هرچه بیشتر به معرفی اجمالی هر یک از گرایشهای این دوره می*پردازیم:

  گرایش اتمی – مولکولی

  فیزیک اتمی- مولکولی که مربوط به فیزیک جدید است از زمانی متولد شد که دانشمندان متوجه شدند کوچکترین جزء در طبیعت اتم نیست بلکه اتم از اجزای کوچکتری به نام الکترون*ها و هسته تشکیل شده است. یعنی اتم از هسته*ای تشکیل شده است که الکترون*هایی در اطراف آن می*گردند.

  دکتر منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران در ادامه سخنان خویش می*گوید: «در این میان فیزیک اتمی به بررسی نقل و انتقال*های الکترون*های اطراف هسته می*پردازد و خواص آنها را مورد بررسی قرار می*دهد. یعنی ما در فیزیک اتمی کاری به این نداریم که هسته از چه تشکیل شده است بلکه هسته برایمان مرکزی با بار مثبت است و بیشتر توجه ما جلب الکترون*های اطراف هسته می*شود».

  دکتر هوشنگ روحانی*زاده استاد فیزیک دانشگاه تهران نیز در معرفی فیزیک اتمی می*گوید: «اگر ما بپذیریم که در کل، علم فیزیک به دو بخش دنیای بزرگ و دنیای کوچک تقسیم می*شود. دنیای بزرگ فیزیک ، مربوط به دنیای روزمره است و در آن حرکت اتومبیل*ها، موشک، ماهواره و در کل تمام حرکاتی که می*بینیم مورد بررسی قرار می*گیرد، فیزیک اتمی به دنیای بی*نهایت کوچک*ها برمی*گردد چرا که ما در فیزیک*اتمی به بررسی ساختار ذره*ای به نام اتم می*پردازیم و این که اتم چگونه تشکیل شده و چه ویژگی*هایی دارد؟»

  گرایش فیزیک هسته*ای

  دکتر رهبر در معرفی فیزیک هسته*ای می*گوید: «در فیزیک هسته*ای، خود هسته، مورد مطالعه قرار می*گیرد یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی می*کنند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حکمفرما است و در نتیجه واکنش*های انجام شده،* چقدر انرژی آزاد می*گردد؟»

  دکتر دویلو نیز در معرفی این گرایش می*گوید: «انرژی هسته*ای و رادیوایزوتوپ*ها مسائلی هستندکه در فیزیک هسته*ای مورد بررسی قرار می*گیرد».

  فیزیک حالت جامد

  گرایش حالت جامد مربوط به سیستم*های بس ذره*ای مخصوصا جامدات است.

  سامان مقیمی عراقی در ادامه می*گوید: «ابتدایی*ترین کار در این گرایش بررسی بلورهای جامدات و خواص اپتیکی ، مکانیکی، الکتریکی و صوتی امواجی است که در آن منتشر می*شود که این بررسی منجر به پدیده*های مختلفی مثل ابر رسانایی، نیم رسانایی و یا پخش و انتقال گرما می*گردد.»

  دکتر پروین نیز می*گوید: «مطالعه دانش مربوط به کریستال*ها و ویژگی*های فیزیکی آنها به گرایش حالت جامد بر می*گردد.»

  گرایش هواشناسی

  دو گرایش نجوم و هواشناسی بسیار محدودتر از سه گرایش اتمی – مولکولی، هسته*ای و حالت جامد ارائه می*شود. برای مثال در سال تحصیل ۷۹-۷۸ گرایش هواشناسی تنها در دانشگاه هرمزگان ارائه شده و گرایش نجوم اصلا ارائه نشده است.

  اما در معرفی این گرایش سامان مقیمی عراقی می*گوید:

  «گرایش هواشناسی ، اطلاعات پایه*ای و متنوعی درباره انواع پدیده*های جوی و برخورد علمی با آنها ارائه می*دهد و همچنین با مطالعه دینامیک وضعیت هوا می*توان بررسی کرد که شرایط هوا چگونه تغییر کرده و چه پارامترهایی برای ایجاد این تغییر لازم است؟»

  گرایش نجوم

  سه بخش اصلی این گرایش را نجوم رصدی، اخترشناسی و کیهان*شناسی تشکیل می*دهد.

  سامان مقیمی عراقی در ادامه می*گوید: «در بخش نجوم که جنبه مشاهداتی دارد، پدیده*های مختلف نجومی را رصد و ثبت کرده و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می*سنجد.

  در اخترشناسی که جنبه نظری دارد وضعیت ستارگان مورد مطالعه قرار می*گیرد یعنی بررسی می*شود که هر ستاره در چه مرحله*ای قرار دارد و چه اتفاقاتی برایش رخ می*دهد؟

  بخش کیهان*شناسی نیز با این که زیاد جنبه نجومی ندارد اما به هرحال پیشرفتش را مدیون علم نجوم است. به این معنی که مدل*های مختلف کیهان*شناسی باید با داده*های رصدی مطابقت کند.»* گفتنی است که این کیهان*شناسی به صورت کلاسیک به چگونگی ایجاد جهان و تشکیل ساختارهای کهکشانی مانند خوشه*ها و ابر خوشه*ها می*پردازد.

  لیست دروس رشته فیزیک

  لیست دروس فیزیک- گروه عمومی

  ردیف نام درس

  ۱ انگلیسی ویژه

  لیست دروس فیزیک- گروه اصلی

  ردیف نام درس
  ۱ الکترودینامیک ۱
  ۲ فیزیک محاسباتی
  ۳ مکانیک کوانتمی پیشرفته ۱
  ۴ مکانیک کوانتومی پیشرفته ۲
  ۵ مکانیک اماری پیشرفته ۱

  لیست دروس فیزیک- گروه تخصصی اجباری

  ردیف نام درس
  ۱ رساله
  ۲ رساله
  ۳ رساله
  ۴ رساله
  ۵ رساله
  ۶ سمینار
  ۷ موضوعات ویژه

  لیست دروس فیزیک- گروه تخصصی انتخابی

  ردیف نام درس

  ۱ فیزیک حالت جامدپیشرفته ۱

  ۲ فیزیک حالت جامدپیشرفته ۲

  ۳ خواص مغناطیسی مواد

  ۴ خواص دی الکتریکی ونوری جامدات

  ۵ نظریه کوانتمی جامدات

  ۶ الکترونیک کوانتمی

  ۷ اسپکتروفیزیک

  ۸ روشهای کوانتمی درفیزیک اتمی ومولکولی

  ۹ لیزر

  ۱۰ اسپکتروسکپی لیزری

  ۱۱ فیزیک هسته ای پیشرفته ۱

  ۱۲ فیزیک هسته ای پیشرفته ۲

  ۱۳ ازمایشگاه پیشرفته هسته ای ۱

  ۱۴ فیزیک راکتورپیشرفته

  ۱۵ فیزیک ذرات بنیادی ۱

  ۱۶ فیزیک ذرات بنیادی پیشرفته ۱

  ۱۷ فیزیک نجومی

  ۱۸ گرانش ۱

  ۱۹ گرانش ۲

  ۲۰ وسایل نجومی ورصد

  ۲۱ مکانیک کلاسیک

  ۲۲ مکانیک سیالات

  ۲۳ مقدمات ذرات بنیادی

  ۲۴ آزمایشگاه پیشرفته فیزیک

  منبع: کانون دانش، شبکه رشد، دانشگاه شیراز
   
Code Center