1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، ثبت نام کنید.
  بستن اطلاعیه

آموزش گام به گام CSS

شروع موضوع توسط (̅(َ_̅_̅(َ)ڪے ‏17/9/11 در انجمن CSS

 1. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  [TABLE]
  [TR]
  [TD]آموزش کار با استایل (CSS)
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"] CSS یا همان Cascading Style Sheet روشی است برای قالب بندی و طراحی اجزای صفحه از قبیل متن، تصویر، زمینه صفحه، کادرها و تقریباً هر چیزی که در طراحی صفحه استفاده می شود بدون استفاده از کدهای HTML. از طریق این استایل شیتها می توانیم از دوباره نویسی کدهای HTML که باعث مشکل شدن کد نویسی و همچنین کند شدن سرعت بارگذاری صفحه در اینترنت می شود جلوگیری کنیم. برای مثال می توانیم یک بار نوع فونت مورد استفاده در یک صفحه را تعیین کنیم و دیگر مجبور نباشیم کد مربوط به فونت را در صفحه به کار ببریم. همچنین می توانیم از این ابزار قدرتمند در مواردی به جای جاوا اسکرپت نیز استفاده کنیم و چون مشکلات جاوا اسکرپت مثلاً غیر فعال بودن جاوا اسکرپت در مرورگر را ندارد با خیالی آسوده تر می توانیم از آن استفاده کنیم.

  CSS هم مانند جاوا اسکرپت این امکان را به ما می دهد که از یک فایل استایل خارجی برای تعیین خواص بخشهای مختلف صفحه های یک سایت استفاده کنیم. در این صورت می توانیم ظاهر همه صفحه ها را با ایجاد یک تغییر کوچک در فایل استایل خارجی تغییر دهیم. مثلاً فرض کنید که رنگ متن همچنین نوع فونت متن صفحه هایمان را در یک فایل استایل تعیین کرده ایم و از آن در طراحی چندین صفحه استفاده کرده ایم، حالا اگر بخواهیم رنگ متن همه این صفحات را تغییر دهیم تنها کافی است تا رنگ متن را در همان فایل استایل تغییر دهیم و نیازی به تغییر دادن صفحات نداریم.
  در این قسمت به معرفی قابلیتهای مختلف CSS خواهیم پرداخت . چون این قسمت در سایت ما به تازگی راه اندازی شده است هنوز کامل نشده و به مرور زمان سعی می کنیم آنرا کاملتر کنیم.
  اگر انتقاد یا پیشنهادی برای بهتر شدن این قسمت دارید می توانید از طریق «فرم تماس با ما» ما را مطلع کنیم. ما نیز خوشحال می شویم از نظرات شما در جهت بهبود این بخش استفاده کنیم.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  zahraebdali و MajiD.JD از این پست تشکر کرده اند.
 2. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

  [TABLE]
  [TR]
  [TD]استفاده از کلاس و id در طراحی صفحات با CSS
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"]
  • [h=2]سلکتور کلاس[/h]
  با استفاده از کلاس می توانیم برای یک تگ HTML استایلهای متفاوتی را تعریف کنیم. برای نمونه فرض کنیم می خواهیم در صفحه دو نوع پاراگراف داشته باشیم: یکی با متن مشکی و دیگری با متن قرمز. برای مشخص کردن این دو نوع پاراگراف می توانیم از سلکتور کلاس استفاده کنیم. ابتدا استایل را به صورت زیر می نویسیم:
  p.black {color: black}
  p.red {color:red
  {
  در مرحله بعد باید برای هر پاراگرافی که می خواهیم به رنگ مشکی باشد از شناسه "class="black در تگ <p> استفاده کنیم و برای پاراگراف قرمز از شناسه "class="red. البته نام کلاسها اختیاری است ولی بهتر است آنها را طوری انتخاب کنید که مفهوم داشته باشند تا وقتی که حجم استایل شما بیشتر شد به گنگ نباشد. در مثال زیر می توانید کد مربوط به نوشتن دو پاراگراف بالا را در متن HTML ملاحظه کنید:
  <p class="black">این متنی است که به رنگ مشکی نمایش داده می شود</p>
  <p class="red">این متن به رنگ قرمز نمایش داده می شود.</p>
  نکته : شما می توانید بیش از یک کلاس برای یک تگ HTML تعریف کنید اما برای این کار نباید دو بار از شناسه class استفاده کرد. بلکه باید در یک شناسه class نام دو کلاس مورد نظر را با یک فاصله بین آنها وارد کرد. برای مثال برای پاراگراف زیر از دو کلاس فرضی red و center استفاده شده است:
  <p class="red center">این متن پاراگرافی است که تحت تأثیر دو کلاس red و center قرار دارد</p>
  در نوشتن استایل می توان از نوشتن نام تگ در سلکتور کلاس چشم پوشی کرد. در این صورت ویژگیهای تعریف شده در آن کلاس بر هر تگ HTML که از کلاس مربوطه در شناسه class آن استفاده شده باشد اثر می گذارد. برای مثال در کلاس زیر ویژگی وسط چین را تعریف می کنیم و از نام تگ در سلکتور کلاس استفاده نمی کنیم:
  .center {text-align: center}​
  اکنون برای هر تگی که احتیاج به وسط چین داشته باشد می توانیم از کلاس بالا استفاده کنیم. به چند نمونه در زیر توجه کنید:
  <p class="center">متن این پاراگراف به صورت وسط چین نمایش داده می شود</p>
  <div class="center">متن این قسمت به صورت وسط چین نمایش داده می شود</div>
  <h2 class="center">متن این سرفصل به صورت وسط چین نمایش داده می شود</h2>
  تذکر : هیچ وقت نام کلاس را با یک عدد شروع نکنید چون در این صورت مرورگرهای Mozilla و Firefox نمی توانند از آن کلاس استفاده کنند.
  ما می توانیم از سلکتور کلاس برای تگی که حاوی شناسه class است استفاده کنیم که در قسمتهای قبلی در این مورد توضیح داده شد. علاوه بر این می توانیم از ویژگیهای تعریف شده در سلکتور کلاس برای تگهایی که در یک تگ محتوی شناسه class قرار دارند نیز استفاده کنیم. مثلا برای لینکهایی که در یک DIV قرار دارند و برای DIV کلاس تعریف شده است. برای این کار در نوشتن استایل مربوطه باید پس از نقطه که مشخص کننده سلکتور کلاس است نام کلاس را وارد کنیم و پس از وارد کردن یک فضای خالی نام تگی که می خواهیم ویژگیهای بر روی آن اعمال شود. به مثال زیر توجه کنید:
  در این مثال از استایل زیر در استفاده می کنیم:
  .test { border: #F00 1px double }
  .test a { color: green }
  .test a:hover { border: yellow 2px solid }
  کد HTML زیر برای این مثال مورد استفاده قرار می گیرد:
  <div class="test">
  <a href="#">لینک آزمایشی شماره 1</a>
  </div>
  <a href="#">لینک آزمایشی شماره 2</a>
  همانطور که در مثال بالا می بینید خواص لینک آزمایشی شماره 1 تحت تأثیر استایل مورد استفاده برای تگ DIV قرار دارد ولی لینک آزمایشی شماره 2 مانند سایر لینکهای خارج از DIV نمایش داده می شود.
  [HR][/HR]
  • [h=2]افزودن استایل به نوع مشخصی از عناصر[/h]
  همانطور که می دانید با وجود اینکه برخی از عناصر در صفحه با هم تفاوت دارند، از یک تگ HTML برای ایجاد آنها استفاده می شود.برای مثال برخی از این عناصر را که از تگ <input> در به وجود آوردن آنها استفاده می شود می توانید در زیر مشاهده کنید:

  • <"input type="text>
   کادرهای متنی که در فرمها استفاده می شود.
  • <"input type="checkbox>
   چک باکس هم با استفاده از تگ <input> به وجود می آید.
  • <"input type="radio>
   در ساختن دکمه های رادیو هم از همان تگ استفاده می شود.
  • <"input type="button>
   این تگ در ساختن هم استفاده می شود.
  • <"input type="submit>
   برای ساختن دکمه ارسال فرم هم از تگ <input> استفاده می شود.
  حالا فرض کنید ما در یک صفحه از چند نمونه از عناصر بالا استفاده کرده ایم ولی فقط می خواهیم ویژگیهای یکی از آنها را تغییر دهیم. دو روش برای این کار وجود دارد: یکی استفاده از کلاس است که در این روش اگر تعداد زیادی از عنصر مورد نظر در صفحه وجود داشته باشد باید به همان تعداد از شناسه class در تگهای آنها استفاده کنیم و ممکن است این کار باعث افزایش حجم صفحه یا موجب سختی در نوشتن کد شود. روش دوم تعریف کردن سلکتور input برای عناصر مورد نظر است که به صورت زیر انجام می گیرد:
  فرض کنید می خواهیم فقط عرض کادرهای متنی را در صفحه تغییر دهیم. در صورتی که در استایل از سلکتور input به تنهایی استفاده کنیم عرض همه چک باکسها ، دکمه ارسال، دکمه های رادیو و سایر عناصری که از تگ <input> استفاده کرده اند نیز تغییر می کند. برای انجام این کار می توانید سلکتور را به صورت زیر تعریف کنیم:
  input[type="text"] {
  width: 200px
  }
  کد استایلی که در بالا نوشتیم فقط بر روی کادر های متنی که در آنها از شناسه "type="text استفاده شده است اثر می گذارد.
  البته این روش ممکن است در مرورگر Internet Explorer پشتیبانی نشود اما مرورگرهای Firefox و Opera از آن پشتیبانی می کنند.

  [HR][/HR] [h=2]سلکتور id[/h] روش دیگری که برای تعریف استایل وجود دارد استفاده از id است. شناسه id احتمالاً در آینده جایگزین شناسه name در تگهای HTML می شود بنا بر این در هرصفحه نباید بیش از یک بار از هر ID استفاده شود. اگر بیش از یک بار از یک id استفاده شود کارایی صفحه تغییری نمی کند ولی صفحه اعتبار خود را از دست می دهد. سلکتور id با علامت # مشخص می شود. با استایل زیر همه عناصر که شناسه "id="border دارند با کادری سبز رنگ نمایش داده می شوند:
  #border { border: green thin solid }
  برای مثال ما از استایل بالا در این صفحه استفاده کرده ایم. حالا کد زیر را وارد صفحه می کنیم:
  <h3 id="border">این یک سرفصل با اندازه 3 است</h3>
  <div id="border">این قسمت یک div است </div>
  در قسمت زیر می توانید نتیجه کد بالا را مشاهده کنید:
  [h=3]این یک سرفصل با اندازه 3 است[/h] این قسمت یک div است
  همانطور که کلاس را می توانستیم برای یک عنصر مشخص تعریف کنیم در مورد id نیز می توانیم این کار را انجام دهیم. به استایل زیر توجه کنید:
  p#border { border: green thin solid }
  استایل بالا فقط روی پاراگرافی که شناسه "id="green در آن به کا رفته اثر می گذارد.
  نکته : هرگز نام یک id را با یک عدد آغاز نکنید چون در این صورت مرورگرهای Mozilla و Firefox نمی توانند از آن استفاده کنند.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 3. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

  [TABLE]
  [TR]
  [TD]وارد کردن CSS در تگهای HTML با استفاده از شناسه Style
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"] ساده ترین راه برای افزودن استایل به یک صفحه استفاده از شناسه style در تگهای HTML است.
  برای افزودن استایل به یک تگ باید عبارت " "=style را وارد تگ مربوطه کنیم و ویژگیهای مورد نیاز خود را بین دو دابل کوت ( " ) وارد می کنیم. مثلاً فرض کنید می خواهیم به یک تگ DIV استایل اضافه کنیم. در این صورت تگ DIV به صورت زیر در می آید.

  <div style="property:value"​
  برای نمونه وقتی بخواهیم متن داخل یک DIV به رنگ سبز نمایش داده شود می توانیم به صورت زیر تگ DIV را بنویسیم:
  <div style="color:green">متن داخل DIV </div>
  توجه کنید که بین ویژگی color و رنگ سبز ( green ) از علامت دو نقطه ( : ) استفاده شده نه از علامت مساوی که در تگهای HTML استفاده می شود. همچنین لازم نیست مقادیر مورد نظر را بین علامت های نقل قول ( " ) قرار دهیم. می توانید نتیجه به کارگیری کد بالا را در سطر زیر مشاهده کنید:
  متن داخل DIV
  به خاطر داشته باشید که برای اینکه خاصیت این استایل از بین برود باید تگی را که استایل در آن به کار رفته است ببندید. در اینجا تا زمانی که تگ DIV بسته نشده باشد متن ما به رنگ قرمز نمایش داده خواهد شد.
  این امکان نیز وجود دارد که به یک تگ HTML بیش از یک ویژگی افزوده شود. تنها کافی است بین ویژگیهای مختلف از یک نقطه ویرگول ( ; ) استفاده کنیم. برای مثال اگر بخواهیم متنی که در یک DIV قرار دارد به رنگ قرمز و به صورت ایتالیک باشد می توانیم به صورت زیر کد DIV را بنویسیم:
  <div style="color:red; font-style:italic">این متن قرمز رنگ و ایتالیک است.</div>
  نتیجه به صورت زیر خواهد بود:
  این متن قرمز رنگ و ایتالیک است.
  در این روش می توانیم به هر تعداد که لازم باشد از ویژگیهای مختلف درون یک تگ HTML استفاده کنیم. به مثال زیر توجه کنید:

  <div style="color:blue; font-style:italic; font-weight:bold; font-size:12pt; text-align:center">متن مورد نظر اینجا قرار می گیرد.</div>
  در این مثال ما متنی را با رنگ آبی، ایتالیک، ضخیم، اندازه فونت 12pt و در وسط صفحه خواهیم داشت:
  متن مورد نظر اینجا قرار می گیرد.
  در قسمتهای بعدی لیستی را از ویژگیهای مختلفی که با استایل می توانیم آنها را کنترل کنیم خواهیم آورد. در اینجا فقط قصد آموزش نحوه قرارگیری استایل در تگهای HTML را داشتیم.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 4. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

  [TABLE]
  [TR]
  [TD]تعریف کردن استایل در بخش head صفحه HTML
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"] استفاده از استایلها می تواند به ما کمک کند تا از دوباره نویسی فرمانها جلوگیری کنیم. برای انجام این کار ما می توانیم یک Style را در بخش HEAD در متن HTML خود تعریف کنیم. یک استایل در HEAD با تگ <STYLE> آغاز می شود و با <STYLE/> به پایان می رسد. در قسمت زیر می توانید یک نمونه از استایل را که مشخصاتی را برای تگ <SPAN> تعریف می کند مشاهده کنید که در بخش HEAD در متن قرار گرفته است.

  <head>
  <style>
  <!--
  span { color:red; font-style:italic }
  -->
  </style>
  </head>
  همانطور که می بینید استایل با تگ <style> آغاز می شود. سپس یک کامنت را شروع می کنیم تا مرورگرهایی که از CSS پشتیبانی نمی کنند استایل را نادیده بگیرند و در صفحه به نمایش در نیاورند. در قسمت بعد این خط را مشاهده می کنید:
  span { color:red; font-style:italic }
  این خط مشخص می کند که هر بار که در صفحه از تگهای <STYLE> <STYLE/> استفاده می شود. متن بین آنها به رنگ قرمز و به صورت ایتالیک نمایش داده می شود. در نوشتن استایل باید در نظر داشته باشید که نباید از علامتهای کوچکتر و بزرگتر ( < و > ) که در اطراف تگهای HTML استفاده می شود، استفاده کنید. همچنین به جای استفاده از علامتهای نقل قول ( " " ) که در متن HTML استفاده می شود از آکولاد ( { } ) در اطراف خواص استایل استفاده می کنیم. خواص مختلف یک استایل هم به وسیله یک نقطه ویرگول ( ; ) از هم جدا می شوند.
  وقتی ما استایلی را در بخش HEAD متن خود برای یک تگ خاص تعریف می کنیم برای محتویات همه تگهایی که استایل برای آن تعریف شده در صفحه مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال وقتی که ما کد بالا را در HEAD متن خود قرار دادیم، هر تگ <SPAN> که در صفحه استفاده شود دارای متنی قرمز و ایتالیک است و نیاز ندارید هر بار دوباره مشخصات متن مورد نظر را تعریف شود.
  برای مثال کد زیر را وارد متن HTML خود می کنیم:
  <span>این متن قرمز و ایتالیک است،</span> اما این متن خارج تگ &lt;span&gt; است و مشخصات آنرا ندارد.<br>
  <span>این متن نیز قرمز و ایتالیک است.</span>
  نتیجه را به صورت زیر مشاهده خواهید کرد:
  این متن قرمز و ایتالیک است، اما این متن خارج تگ <span> است و مشخصات آنرا ندارد.
  این متن نیز قرمز و ایتالیک است.
  با این روش ما می توانیم تقریباً خواص همه تگهای HTML را کنترل کنیم، اما این کافی نیست. در قسمتهای بعدی روشهایی را معرفی می کنیم که یک استایل مشخص به وسیله تگهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. این کا را با استفاده از CLASS و ID انجام می دهیم که به آن خواهیم پرداخت.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 5. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

   [TABLE="align: center"]
  [TR]
  [TD="class: header, colspan: 3"][/TD]
  [/TR]
  [TR="class: page"]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [TABLE]
  [TR]
  [TD]استفاده از استایل خارجی برای طراحی صفحات HTML
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"] فرض کنید می خواهیم برای چندین صفحه از یک سری استایل استفاده کنیم که در همه صفحات مشابه هستند. در این مورد می توانیم از یک فایل استایل خارجی استفاده کنیم تا نیازی به چندین بار نوشتن استایلها نباشد.

  برای شروع با استفاده از یک ویرایشگر متن مانند Notepad در ویندوز یک فایل متنی ایجاد کنید. سپس اطلاعات زیر را در این فایل وارد کنید:
  div { font-family:Arial }
  .redtext { color:red }
  حالا این متن را با نام example.css ذخیره کنید ( شما می توانید از هر نامی که می خواهید برای ذخیره کردن فایل استفاده کنید، فقط به خاطر داشته باشید که پسوند فایل باید css. باشد. ).
  برای پیوند دادن یک فایل استایل خارجی به صفحه HTML باید از تگ <LINK> استفاده کنیم که در بخش HEAD در متن HTML قرار می گیرد. یک نمونه از این تگ را می توانید در اینجا ببینید:
  <link rel="stylesheet" type="text/css" href="URL">
  شناسه "rel="stylesheet مشخص می کند که فایل مورد نظر شما یک استایل است.
  شناسه "type="text/css مشخص کننده نوع متن فایل برای مرورگر است.
  شناسه " "=href مشخص کننده محل قرار گرفتن فایل استایل شماست. شما می توانید از آدرس کامل فایل استفاده کنید و یا اگر فایل شما در همان پوشه ای است که متن HTML شما قرار دارد می توانید تنها از نام فایل استفاده کنید.
  حالا متن HTML مورد نظر که می خواهید استایل به آن افزوده شود را باز کنید . خط زیر را بین تگ <HEAD> و <HEAD/> وارد کنید. مطمئن شوید که آدرس فایل CSS را درست وارد کرده اید:
  <link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://www.neopersia.org/css/example.css">
  شما باید این کد را در همه صفحاتی که می خواهید از استایل تعریف شده در فایل قبل استفاده کنید وارد کنید وگرنه صفحات آنگونه که طراحی شده اند نمایش داده نمی شوند.
  حالا هر تگ DIV که در صفحات مورد نظر شما وجود داشته باشد محتویاتی با فونت Arial خواهد داشت. برای مثال فایل example.css به همین صفحه پیوند شده است و در صورتی که در این صفحه از DIV استفاده شود محتویات آن با فونت Arial نمایش داده می شوند:
  <div>این متن با فونت Arial نمایش داده خواهد شد.</div>
  این هم نتیجه:
  این متن با فونت Arial نمایش داده خواهد شد.
  همچنین وقتی که از کلاس redtext در تگها استفاده شود متن به رنگ قرمز نمایش داده می شود:
  <p class="redtext">این متن به رنگ قرمز نمایش داده خواهد شد.<p>
  نتیجه به این صورت خواهد بود:
  این متن به رنگ قرمز نمایش داده خواهد شد.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 6. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

  [TABLE]
  [TR]
  [TD]تنظیم عرض، ارتفاع، و overflow با CSS
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"] [h=2]عرض و ارتفاع[/h] [h=3]width[/h] این مشخصه به ما امکان می دهد تا عرض یک بخش از صفحه را تعیین کنیم. برای مثال می توانیم با آن عرض یک DIV را تعیین کنیم. در مثال زیر برای DIV عرضی معادل 200 پیکسل تعیین می کنیم:
  <div style="width:200px">این جمله پس از اینکه عرض آن از 200 پیکسل بیشتر شد در سطرهای بعدی ادامه پیدا می کند.</div>
  نتیجه به صورت زیر خواهد بود:
  این جمله پس از اینکه عرض آن از 200 پیکسل بیشتر شد در سطرهای بعدی ادامه پیدا می کند.
  مقادیری که برای پارامتر width قرار می دهید می تواند بر اساس پیکسل باشد که در این صورت باید پس از مقدار مربوطه حروف px که نشانه پیکسل است را بنویسید. مقادیر ممکن است بر اساس درصد باشند که در آن صورت باید علامت درصد ( % ) را پس از مقدار قرار دهید.

  [HR][/HR] [h=3]height[/h] این پارامتر به ما اجازه می دهد تا ارتفاع بخش مشخصی را تعیین کنیم. برای مثال وقتی که ما این پارامتر را برای یک DIV استفاده می کنیم و مقدار آن را 100 پیکسل قرار می دهیم تا وقتی که متن موجود در DIV از 100 پیکسل کمتر ارتفاع دارد ارتفاع DIV 100 پیکسل خواهد بود. ولی وقتی که متن داخل DIV زیاد باشد و از 100 پیکسل بیشتر شود در نتیجه ارتفاع DVI هم از 100 تجاوز خواهد کرد تا همه متن موجود قابل خواندن باشد. به مثال زیر توجه کنید:

  1. ابتدا هنگامی که ارتفاع متن از ارتفاع DIV کمتر است:
   <div style="height:100px">ارتفاع این متن از 100 پیکسل کمتر است.</div>

   ارتفاع این متن از 100 پیکسل کمتر است.
  2. حالا هنگامی که ارتفاع متن از ارتفاع DIV بیشتر است:
   <div style="height:100px">ارتفاع<br>این<br>متن از<br>100<br>پیکسل <br>کمتر<br>است.</div>

   ارتفاع
   این
   متن از
   100
   پیکسل
   کمتر
   است.
  اگر بخواهیم ارتفاع DIV همان 100 پیکسل بماند و تغییر نکند باید از پارامتر overflow در استایل استفاده کنیم. این پارامتر به ما این امکان را می دهد که تعیین کنیم وقتی محتویات DIV از عرض یا ارتفاع DIV بزرگتر می شود چگونه نمایش داده شود. در اینجا برای پارامتر overflow از مقدار hidden استفاده می کنیم که تعیین می کند هر چیزی بزرگتر از عرض یا ارتفاع DIV نمایش داده نشود. به مثال زیر توجه کنید:
  <div style="height:100px;overflow:hidden">ارتفاع<br>این<br>متن از<br>100<br>پیکسل <br>کمتر<br>است.</div>
  ارتفاع
  این
  متن از
  100
  پیکسل
  کمتر
  است.
  مقادیری که برای پارامتر height قرار می دهید می تواند بر اساس پیکسل باشد که در این صورت باید پس از مقدار مربوطه حروف px که نشانه پیکسل است را بنویسید. مقادیر ممکن است بر اساس درصد باشند که در آن صورت باید علامت درصد ( % ) را پس از مقدار قرار دهید.

  [HR][/HR] [h=3]overflow[/h] وقتی محتویات قسمتی از صفحه طول یا عرضی بزرگتر از آن قسمت در بر گیرنده داشته باشد، با پارامتر overflow می توانیم مشخص کنیم که آن قسمت زیادی نمایش داده شود یا مخفی شود. به صورت پیش فرض قسمتهای اضافی نمایش داده می شوند ولی با این پارامتر ما می توانیم آنها را مخفی کنیم. به مثال زیر توجه کنید:
  <div style="width:200px; overflow:hidden"><nobr>طول این سطر بیشتر از عرض DIV است ولی با استفاده از overflow قسمتهای بیشتر ز عرض DIV دیده نمی شوند.</nobr></div>
  طول این سطر بیشتر از عرض DIV است ولی با استفاده از overflow قسمتهای بیشتر از عرض DIV دیده نمی شوند.
  به طور کلی چند مقدار را می توانیم برای پارامتر overflow استفاده کنیم:

  1. visible
   یا قرار دادن این مقدار برای overflow همه محتویاتی که طول یا عرض بیش از اندازه داشته اند نمایش داده خواهند شد.
  2. hidden
   این مقدار باعث خواهد شد تا محتویات با طول یا عرض بیش از اندازه نمایش داده نشوند.
  3. scroll
   این مقدار باعث خواهد شد تا در صورتی که محتویات اندازه ای بیش از طول و عرض لازم دارند با استفاده از اسکرول بار قابل مشاهده باشند.
  به یک مثال توجه کنید:
  <div style="width:200px; overflow:scroll; border:dashed 1px #3399FF; white-space:nowrap">
  طول این سطر بیشتر از عرض DIV است ولی با استفاده از overflow قسمتهای بیشتر از عرض DIV دیده نمی شوند.
  </div>
  این هم نتیجه:
  طول این سطر بیشتر از عرض DIV است ولی با استفاده از overflow قسمتهای بیشتر از عرض DIV دیده نمی شوند.


  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 7. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

  [TABLE="align: center"]
  [TR]
  [TD="class: header, colspan: 3"][/TD]
  [/TR]
  [TR="class: page"]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [TABLE]
  [TR]
  [TD]نحوه ایجاد کادر برای عناصر صفحه با استفاده از استایل
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"] [h=2]کادر (Boder)[/h] [h=3]border-style[/h] با استفاده از استایل ما می توانیم برای اجزای یک صفحه کادر ایجاد کنیم. با استفاده از پارامتر border-style می توانیم مشخص کنیم که آیا می خواهیم کادر داشته باشیم یا نه، و اگر می خواهیم نوع کادری را که می خواهیم ایجاد کنیم مشخص کنیم. در اینجا می توانید برخی از مقادیری را که می توانیم برای border-style استفاده کنیم را ببینید:

  1. none
   با استفاده از این مقدار تعیین می کنیم که نمی خواهیم کادر داشته باشیم. در صورتی که مقداری غیر از none تعیین شود کادر خواهیم داشت.
  2. solid

   This DIV have a solid border
  3. dashed

   This DIV have a dashed border
  4. dotted

   This DIV have a dotted border
  5. double

   This DIV have a double border
  6. groove

   This DIV have a groove border
  7. hidden

   This DIV have a hidden border
  8. inset

   This DIV have a inset border
  9. outset

   This DIV have a outset border
  10. ridge

   This DIV have a ridge border
  همانطور که می بینید عرض این کادرها بیش از آن چیزی است که ما نیاز داریم چون ما برای این کادرها عرضی مشخص نکردیم. اگر بخواهیم عرض این کادرها به اندازه مشخصی باشد باید از پارامتر width که قبلاً با آن آشنا شدیم استفاده کنیم. به مثال زیر توجه کنید:
  <div style="width:300px; border-style:solid">برای این کادر عرض 300 پیکسل تعیین شده است.</div>
  نتیجه به این صورت خواهد بود:
  برای این کادر عرض 300 پیکسل تعیین شده است.

  [HR][/HR] [h=3]border-width[/h] این پارامتر به ما اجازه می دهد تا میزان ضخامت کادرها را تعیین کنیم. این پارامتر می تواند مقادیر زیر را داشته باشد:

  1. مقدار عددی بر حسب پیکسل
   در این روش می توانیم مقدار ضخامت کادر را بر حسب پیکسل تعیین کنیم. به مثال زیر توجه کنید:
   <div style="border-style:solid; border-width:10px">این کادر 10 پیکسل ضخامت دارد</div>
   این هم کادر به دست آمده:
   این کادر 10 پیکسل ضخامت دارد
  2. thin
   این مقدار باعث خواهد شد تا کادر ما باریک باشد. مانند زیر:
   <div style="border-style:solid; border-width:thin">ضخامت این کادر thin در نظر گرفته شده است.</div>
   این هم کادر به دست آمده:
   ضخامت این کادر thin در نظر گرفته شده است.
  3. thick
   این مقدار به ما یک کادر ضخیم خواهد داد. به مثال زیر توجه کنید:
   <div style="border-style:solid; border-width:thick">ضخامت این کادر thick در نظر گرفته شده است.</div>
   نتیجه به صورت زیر خواهد بود:
   ضخامت این کادر thick در نظر گرفته شده است.

  [HR][/HR] [h=3]border-color[/h] شما می توانید در صورت تمایل رنگ کادرهای خود را تغییر دهید. برای این کار باید از پارامتر border-color استفاده کنید. برای مقدار این پارامتر می توانید از نام رنگها استفاده کنید. در صورتی که از نام رنگها استفاده کنید فقط می توانید از تعداد کمی از رنگها استفاده کنید. راه دیگری که برای انتخاب رنگ وجود دارد استفاده از معادل هگزادسیمال رنگها است که نسبت به نام رنگها انعطاف پذیری بیشتری دارد.
  به یک نمونه برای تغییر رنگ کادر توجه کنید:
  استفاده از نام رنگها:
  <div style="border-style:solid; border-color:green">این کادر به رنگ سبز خواهد بود.</div>
  این کادر به رنگ سبز خواهد بود.
  استفاده از معادل هگزا دسیمال رنگها:
  <div style="border-style:solid; border-color:#008000">این کادر به رنگ سبز خواهد بود.</div>
  این کادر به رنگ سبز خواهد بود.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 8. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

  [TABLE="align: center"]
  [TR]
  [TD="class: header, colspan: 3"][/TD]
  [/TR]
  [TR="class: page"]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [TABLE]
  [TR]
  [TD]تغییر موقعیت عناصر صفحه با استفاده از CSS
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"] [h=2]position[/h] ویژگی position به ما اجازه می دهد تا تعیین کنیم که آیا می خواهیم موقعیت یک عنصر در صفحه مشخص شود یا نه. اگر می خواهیم آن عنصر موقعیت مشخصی داشته باشد موقعیت عنصر را در صفحه تعیین می کند. چندین مقدار را می توان برای این ویژگی قرار داد. در اینجا می توانید این مقادیر را با کمی توضیح در مورد هر کدام ببینید:

  • static :
   این مقدار پیش فرضی است که در صورت تعریف نشدن position در صفحه استفاده می شود. با این مقدار اجزا در همان جایی که کد آنها را می نویسید دیده می شوند. [HR][/HR]
  • absolute :
   این مقدار به ما اجازه می دهد تا یک عنصر از صفحه را در هر موقعیتی نسبت به بالا، راست، پایین یا چپ صفحه که بخواهیم نمایش دهیم. [HR][/HR]
  • fixed :
   این گزینه به ما اجازه می دهد تا موقعیت یک عنصر صفحه را در پنجره مرورگر مشخص کنیم. در صورتی که برای یک عنصر از این ویژگی استفاده کنیم، موقعیت آن عنصر حتی در صورتی که به بالا و پایین صفحه برویم یا اندازه پنجره مرورگر را تغییر دهیم به همان صورت قبلی باقی می ماند. البته اینترنت اکسپلورر در ویندوز از این ویژگی پشتیبانی نمی کند ولی اینترنت اکسپلورر در مکینتاش همچنین مرورگرهای نت اسکیپ از این ویژگی پشتیبانی می کنند.
  [HR][/HR] [h=3]static[/h] این ویژگی در حقیقت مشخص می کند که عنصر مربوطه باید در محلی که کد آن نوشته شده نمایش داده شود. وقتی که از این ویژگی استفاده می کنیم ویژگیهای top, left, bottom, right کاربردی ندارند.
  این ویژگی به صورت پیش فرض از طرف مرورگر برای صفحه مورد استفاده قرار می گیرد.
  [HR][/HR] [h=3]fixed[/h] چون اینترنت اکسپلورر بیشتر از سایر مرورگرها مورد استفاده قرار می گیرد و از ویژگی fixed در CSS پشتیبانی نمی کند زیاد به این ویژگی نمی پردازیم. اما در هر صورت ویژگی جالبی است. در اینجا فقط به ذکر یک مثال بسنده می کنیم:
  در این مثال از ویژگی position:fixed برای تعیین موقعیت یک DIV استفاده می کنیم:
  <div style="position:fixed; top:50%; float:right">اگر با مرورگر netscape یا مرورگرهایی مثل firefox و opera از این صفحه بازدید کنید محتویات این div در میانه صفحه و سمت راست آن به نمایش در می آیند.</div>
  [HR][/HR] [h=3]absolute[/h] ویژگی position:absolute مشخص می کند که عنصر مربوطه باید در محل تعیین شده به نمایش در آید نه محلی که کد آن نوشته شده است.
  در اینجا می توانید یک مثال را در مورد استفاده از ویژگی position:absolute در صفحه ببینید:
  <div style="position:absolute; top:65px; right:20px; border:double #0033cc; width:350px; color:#ffff00; background-color:#33cccc; height: 40px;">این div در موقعیت تعیین شده در کد آن نمایش داده می شود.</div>
  همانطور که در کد بالا می بینید برای DIV موقعیتی با فاصله 65 پیکسل از بالای صفحه و 20 پیکسل از سمت راست صفحه تعیین کرده ایم.
  [HR][/HR] [h=3]top[/h] این ویژگی موقعیت یک عنصر را از بالای صفحه تعیین می کند.( ویژگیهای top, left, bottom, right بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که برای یک عنصر ویژگی position تعیین شده باشد. )
  در مثال قبل همانطور که ملاحظه می کنید از ویژگی top:65px استفاده شده است که این ویژگی معین می کند که DIV با فاصله 65 پیکسل از بالای پنجره مرورگر به نمایش در می آید.
  مقداری که برای ویژگیهای top, bottom, left, right در نظر گرفته می شود به صورت می تواند باشد. یا به صورت عددی در واحد پیکسل که در این صورت باید پس از عدد مربوطه از حروف اختصاری px استفاده شود یا به صورت درصد که پس از عدد با ید از علامت درصد (%) استفاده شود.
  [HR][/HR] [h=3]bottom[/h] کاربردی همانند ویژگی بالا دارد با این تفاوت که میزان فاصله عناصر را از پایین پنجره مرورگر مشخص می کند.در مثال بعدی از این ویژگی استفاده خواهیم کرد.
  [HR][/HR] [h=3]right[/h] این ویژگی فاصله عناصر را از سمت راست صفحه تعیین می کند. همانطور که در مثال قبل می بینید، از این ویژگی به صورت right:20px استفاده شده است یعنی DIV مربوطه با فاصله 20 پیکسل از سمت راست پنجره مرورگر قرار خواهد گرفت.
  [HR][/HR] [h=3]left[/h] این ویژگی موقعیت عنصر را از سمت چپ پنجره مرورگر تعیین می کند.
  در مثال زیر از ویژگیهای bottom و left برای همان DIV مثال قبل استفاده می کنیم:
  <div style="position:absolute; bottom:65px; left:20px; border:double #0033cc; width:350px; color:#ffff00; background-color:#33cccc; height: 40px;">این div در موقعیت تعیین شده در کد آن نمایش داده می شود.</div>
  در مثال ذکر شده DIV به اندازه 65 پیکسل از پایین و 20 پیکسل از سمت چپ پنجره مرورگر فاصله دارد.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 9. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

  [TABLE]
  [TR]
  [TD]ویژگیهای متن در CSS
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"]در این قسمت برخی از ویژگیهای متن را که در CSS استفاده می شوند به شما معرفی می کنیم. با کمک این ویژگیها می توانیم نحوه قرار گرفتن متن در صفحه، فاصله بین حروف و بسیاری از خواص یک متن را تغییر دهیم.


  [h=3]letter-spacing[/h] ین ویژگی به ما اجازه می دهد تا فاصله میان حروف یک کلمه را در یک متن تعیین کنیم. این ویژگی می تواند مقادیری را در مقیاس پیکسل به خود بگیرد یا از مقدار normal استفاده کند. گزینه پیش فرض برای این ویژگی همان normal است. در اینجا به ذکر یک مثال در مورد این ویژگی می پردازیم:
  فرض کنید می خواهیم از این ویژگی برای متن موجود در یک تگ DIV استفاده کنیم:
  <div style="letter-spacing:5px">
  حروف این متن با فاصله 5 پیکسل از یکدیگر نمایش داده خواهند شد.
  </div>
  نتیجه را به صورت زیر مشاهده خواهید کرد:
  حروف این متن با فاصله 5 پیکسل از یکدیگر نمایش داده خواهند شد.

  [HR][/HR] [h=3]text-align[/h] این ویژگی به ما اجازه می دهد تا نحوه قرارگیری قسمتی از متن را از لحاظ راست چین، چپ چین یا وسط چین بودن تنظیم کنیم.
  این ویژگی می تواند مقادیر زیر را به مورد استفاده قرار دهد:

  • left :
   با استفاده از این مقدار می توانیم محتویات یک تگ را در سمت چپ صفحه نمایش دهیم. [HR][/HR] right :
   این قدار معین می کند که محتویات یک تگ باید در سمت راست صفحه نمایش داده شوند. [HR][/HR]
  • center :
   این مقدار محتویات یک تگ را به صورت وسط چین تعریف میکند.
  برای مثال اگر می خواهید متنی که در یک DIV قرار دارد به صورت چپ چین نمایش داده شود می توانیم از این ویژگی به مانند زیر استفاده کنیم:
  <div style="text-align:left; border:thin dashed #00CCFF">محتویات این DIV در سمت چپ صفحه نمایش داده می شوند.</div>
  نتیجه به صورت زیر خواهد بود:
  محتویات این DIV در سمت چپ صفحه نمایش داده می شوند.​

  [HR][/HR] [h=3]text-decoration[/h] این ویژگی به ما اجازه می دهد تا برای قسمت خاصی از متن خاصیتهای از قبیل زیرخط تعریف کنیم. مثلاً فرض کنید می خواهیم یک متن را با خطی بالای آن به وجود بیاوریم. در اینجام می توانیم از این ویژگی به صورت زیر استفاده متین:
  <div style="text-decoration: overline">به این متن توجه کنید!!</div>
  این هم نتیجه:
  به این متن توجه کنید!!
  این ویژگی چندین مقدار دارد که در اینجا به آنها می پردازیم:

  • none :
   این گزینه به صورت پیش فرض بر روی متن اعمال می شود (البته برای لینکها به صورت پیش فرض underline اعمال می شود) و در نتیجه آن متنها به صورت ساده و معمولی نمایش داده می شوند. در صورتی که بخواهیم لینکهایی در متن ما بدون زیر خط نشان داده شوند می توانیم از این گزینه برای تگ لینک استفاده کنیم. [HR][/HR]
  • underline :
   از این گزینه می توان برای زیر خط دار کردن متنها استفاده کرد. [HR][/HR]
  • overline :
   این گزینه برای نمایش خط بالای متن استفاده می شود. [HR][/HR]
  • line-through :
   این گزینه یک خط را در میانه متن ایجاد می کند و آنرا به صورت خط خورده نشان می دهد. [HR][/HR]
  • blink :
   از این گزینه می توانیم برای چشمک زن کردن متن استفاده کنیم. البته این گزینه توسط مرورگر اینترنت اکسپلورر حمایت نمی شود و فقط در مرورگرهای Netscape نمایش داده می شود.
  در اینجا یک لینک را می بینید که با استفاده از ویژگی بالا بدون زیر خط نمایش داده می شود:
  <a href="#example" style="text-decoration:none>متن مورد استفاده در لینک</a>
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  یک شخص از این تشکر کرد.
 10. Sert oğul کاربر ارزشمند

  تاریخ عضویت:
  ‏12/11/10
  ارسال ها:
  17,685
  تشکر شده:
  6,405
  امتیاز دستاورد:
  113
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  IOG
  پاسخ : آموزش گام به گام CSS

   [TABLE="align: center"]
  [TR]
  [TD="class: header, colspan: 3"][/TD]
  [/TR]
  [TR="class: page"]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [TABLE]
  [TR]
  [TD]ویژگیهای مربوط به متن در CSS
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"] در این قسمت به ادامه ویژگیهایی که بر روی متن ها اثر می گذارند می پردازیم.
  [h=3]text-transform[/h] این ویژگی مشخص می کند که متن با استفاده از حروف بزرگ نوشته شود یا حروف کوچک و یا به صورت معمولی البته بدون آنکه در حروفی که تایپ شده است تغییری به وجود آورید. با این روش اگر خواستید قسمتی از متن مثلاً برای تأکید بیشتر با حروف بزرگ مشاهده شود نیازی نیست که دوباره آن قسمت را از اول تایپ کنید. البته این ویژگی در زبان فارسی چندان استفاده ای ندارد ولی در زبانهایی مثل انگلیسی می توانید آنرا به کار ببرید.
  به یک مثال در مورد این ویژگی توجه کنید:
  <div style="text-transform: uppercase">This is an example of uppercase in text-transform property.</div>
  این هم نتیجه:
  This is an example of uppercase in text-transform property.
  همانطور که مشاهده می کنید بدون استفاده از حروف بزرگ در نوشتن کد، متن ما با حروف بزرگ نمایش داده می شود.
  این ویژگی چند مقدار دارد که در اینجا مشاهده می کنید:

  • none :
   با انتخاب این گزینه متن به همان صورتی که تایپ شده است نمایش داده می شود. [HR][/HR]
  • lowercase :
   با انتخاب این گزینه متن با حروف کوچک نمایش داده می شود. [HR][/HR]
  • uppercase :
   این گزینه متن را با حروف بزرگ نمایش می دهد. [HR][/HR]
  • capitalize :
   این گزینه حروف اول کلماتی را که با حروف کوچک نوشته شده اند با حروف بزرگ و بقیه حروف را با حروف کوچک نمایش می دهد. به مثال زیر توجه کنید:
  <div style="text-transform: capitalize">this is an example of capitalize value for text-transform propety</div>
  متن به صورت زیر نمایش داده می شود:
  this is an example of capitalize value for text-transform propety

  [HR][/HR] [h=3]line-height[/h] این ویژگی به ما امکان می دهد تا ارتفاع سطر ها را مشخص کنیم. این ارتفاع می تواند به صورت درصد یا در مقیاس پیکسل باشد و فاصله بین سطرها را مشخص می کند.
  برای مثال اگر بخواهیم سطرها از هم 50 پیکسل فاصله داشته باشند می توانیم به صورت زیر عمل کنیم:
  <div style="line-height: 50px">بین این سطر و سطر بعدی<br>20 پیکسل فاصله وجود دارد.</div>
  نتیجه به صورت زیر خواهد بود:
  بین این سطر و سطر بعدی
  20 پیکسل فاصله وجود دارد.

  [HR][/HR] [h=3]text-indent[/h] این ویژگی مقدار تو رفتگی متن را در سطر اول هر قسمت (مثلاً سطر اول هر پاراگراف) مشخص می کند. این مقدار می تواند بر حسب پیکسل یا در صد باشد.
  در مثال زیر این مقدار تو رفتگی را 30 پیکسل در نظر می گیریم:
  <div style="text-intend: 30px">
  سطر اول این قسمت با 30 پیکسل تو رفتگی نمایش داده می شود.<br>
  در حالی که بقیه سطرها به صورت عادی و<br>
  بدون تو رفتگی نمایش داده می شوند.
  </div>
  این هم نتیجه:
  سطر اول این قسمت با 30 پیکسل تو رفتگی نمایش داده می شود.
  در حالی که بقیه سطرها به صورت عادی و
  بدون تو رفتگی نمایش داده می شوند.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
   
  saranaz و MajiD.JD از این پست تشکر کرده اند.